Zdá se, že nějaký z příštích produktů bude nabízet ve skutečně matně černé variantě, kterou Apple třeba na MacBooku nikdy nenabízel. Podle patentové žádosti, kterou Apple dnes podal, společnost pracuje na unikátním novém povrchu pro celou řadu kovových slitin, jehož vlastností je pohlcení většiny dopadajícího záření.

Název patentu zní “Anodized Part Having a Matte Black Appearance” a jeho popis obsahuje vlastnosti této anodizované části a výrobní procesy možné k jejímu vyhotovení. Slitiny, které jsou s touto povrchovou úpravou kompatibilní, zahrnují hliník, titan i ocel. V tuto chvíli tedy není vyloučen žádný produkt z nabídky Applu, který by tento coating nemohl dostat.

K dosažení velmi tmavě černého, matného odlesku tohoto materiálu je dosaženo anodizací a vytvořením spor, tedy nerovností, které způsobí, že dopadající světlo se roztříští, absorbuje a neodrazí, jako tomu je třeba u současných iPhonů, které se lesknou jako čert. Apple uvádí, že přidat do spor barvivo nefunguje dostatečně, a barva proto stále není dost tmavá. To je totiž problém, protože dosáhnout skutečně velmi tmavého povrchu je velice složité a výrobci tak radši skončí s tmavou modrou nebo šedou, než se vrhat do černé, která nevypadá dobře.

Apple možná vyvinul jeden z nejtmavších materiálů na světě. Požádali o patent na úpravu povrchu oceli, který pohltí “všechno dopadající světlo”!

Spory na povrchu tohoto materiálu jsou zásadní, protože umožní stáhnout odlesky a ztmavit materiál. Černá barva je totiž tradičně velmi náchylná k odrazům i otiskům a narušení jejího povrchu je asi jediným řešením, jak se odlesků zbavit. Leštění rozhodně není cesta. Apple tvrdí, že tento povrch je schopen pohltit veškeré viditelné světlo! Pokud to tak je, jedná se o variantu ultra černých řešení jako “Vantablack” – materiálu, který pohltí 99,965 % světla a je nejtmavším známým materiálem na světě.

Uvidíme nové produkty v černém?

Apple ne často pracuje s černou barvou a to, že si u úřadů zažádali o patent, vůbec nic neříká o tom, že kdy takový povrch na jakémkoli jejich produktu uvidíme. Rozhodně nám tato zpráva ale nabízí unikátní vhled do laboratoří Applu, na čem všem se tam pracuje a co se neustále vyvíjí. Patrně se jim povedlo vytvořit něco, co předčí ostatní pokusy a bylo by škoda nechat někoho jiného to mít taky. Co všechno by se vám líbilo v matně černé?