V pondělí 22. června v 19 hodin našeho času začala v Cupertinu keynote vývojářské konference roku 2020. Apple si dal letos kvůli situaci okolo koronaviru načas a spustil WWDC o zhruba dva týdny později, než by byla bývala začala za normálních okolností. Hlavní keynote byla poprvé předtočená a úplně bez diváků. Bez osobního kontaktu letos také budou probíhat všechny konzultace a semináře pro všech 23 milionů vývojářů a navíc zcela zdarma. Ačkoliv jsem měl osobně trochu obavy, jaké to bude, byl jsem velmi příjemně překvapen. Pojďme se podívat, jak keynote proběhla a co přinesla. Praktické shrnutí přinesl hned po keynote server 9to5Mac.

Apple se letos v rámci preventivních opatření rozhodl fyzickou konferenci úplně zrušit. Není pochyb, že takovému rozhodnutí předcházely dlouhé debaty všech organizátorů, protože každoroční WWDC a zářijová keynote jsou nejočekávanějšími show Applu, kde se veřejnost dozvídá o tom, kam společnost hodlá v následující době směřovat. I vlivem toho přišlo oznámení konání virtuální keynote nebývale pozdě a keynote se také nebývale pozdě odehrála. Přes všechny obtíže a změny, jimiž musel kompletní program WWDC projít, jsem z včerejšího přenosu úplně unešený. A důvodů mám hned několik.

Apple si s virtuální keynote vyhrál do úplně nejmenšího detailu. Všechny přednášející rozmístili strategicky po celém areálu Apple Parku, mezi nimiž se velmi efektně přecházelo, každý měl k dispozici absolutně dokonale scénograficky vyvedený prostor s obrazovkou jako na každé keynote či s rekvizitami pro autentičnost. Pomocí pohyblivé kamery a akčních záběrů z dronu jsme tak přecházeli z jednoho patra Steve Jobs Theatre do druhého, z fitness centra do dílny a zase zpět, přelety byly doplněny o skvělý soundtrack, keynote byla zábavná, věcná, plná menších či větších novinek a já osobně jsem se velmi dobře bavil. Skutečně mě překvapilo, jak moc se to organizátorům povedlo, já to tedy nečekal…

Apple si s virtuální keynote vyhrál do úplně nejmenšího detailu. Skutečně mě překvapilo, jak moc se to organizátorům povedlo.

Apple toho měl včera na srdci opět hodně. S rostoucím počtem operačních systémů i jejich složitostí se asi není čemu divit, když prezentace novinek pěti OS zabere pětkrát alespoň dvacet minut, než se všechny přidané maličkosti vysvětlí a zasadí do patřičného kontextu… Na začátku vysílání diváky Tim Cook přivítal, okomentoval situaci a pochválil zdravotníky, kteří riskovali životy, vyzdvihl důležitost elektroniky, která nám pomohla se přes pandemii dostat, a zdůraznil, jak jiná, ale přesto konstruktivní a přínosná letošní konference bude. První přišel na radu iOS 14.

iOS 14

Nejpodstatnější novinkou v iOS 14, kterou nikdo nepřehlédne, jsou přepracované widgety a domovská obrazovka. Přidaná je tzv. knihovna aplikací a plno funkcí, jak udržovat v četných aplikacích ve vašem iPhonu pořádek, abyste je už nemuseli mít naskládané na ploše vedle sebe, v lepším případě naházené ve složkách. Systém na základě strojového učení také poznává, jaké aplikace zřejmě uživatel kdy může potřebovat, a umí je v určitou dobu nabízet, zobrazovat jejich data či je udržovat vždy přístupné na jeden klik.

Na domovskou obrazovku je možné přidávat widgety aplikací, které dříve patřily pouze doleva vedle první stránky aplikací. Widgety mají několik velikostí a jsou živé, v průběhu dne se mění. Velice krásným prvkem je univerzální widget, který umí třeba ráno zobrazit kalendář s akcemi, co vás čekají, přes den se změní na náhled nejlepších fotek a večer ukáže váš pokrok v kroužcích aktivity, jak jste si ten den vedli. Příjemné detaily.

Do iOS i iPadOS je vestavěná funkce překládání, o níž se stará Siri na vašem zařízení. Siri dovede rozpoznat a překládat mezi 11 jazyky a nic se neodesílá na server. Čeština pochopitelně chybí. Američané začnou letos těžit z detailních Map, které nabídbou navigaci na kole včetně informací o terénu, stoupání, kolonách, uzavírkách, schodech a jiných překážkách, majitelům elektromobilů dovedou naplánovat do navigace i nabití. Velmi brzy by měla přijít podpora pro elektronický klíč k vašemu autu pomocí Wallet. Detailní mapy by měly expandovat i do evropských zemí, první na řadě je třeba Velká Británie nebo Irsko a uvidíme, jak rychle se Apple a do kterých všech zemí Apple nakonec s přesnými mapami bude chtít jít. My máme výhodu, u nás jsou výborně řešené Mapy.cz.

Novinek je ještě celá řada. Významné budou App Clips, frakce aplikací, které si bude uživatel pomocí unikátního kódu nebo díky čipu U1 v novém iPhonu stáhnout do zařízení na omezenou dobu, aplikace vykoná vše potřebné a zase se smaže. App Clip využije 10 MB dat na stažení a hodí se, když třeba přijdete do restaurace a najdete tam doporučení na jejich vlastní aplikaci, jež vám přinese určité výhody. Pro tuto výhodu si stáhnete App Clip. Apple také uváděl aplikace na parkování a mnohé další. Apple se hodně soustředí na soustředění, což znamená, že Siri už člověka nebude rušit celoobrazovkovým rozhraním stejně jako příchozí hovory, pokud máte odemčený telefon. Vše se bude vyřizovat přes úhledný banner. Rozšíření se dočkalo i Počasí, Memoji a v malém měřítku téměř každá aplikace. Poslední velkou novinkou je, že si budete moci nastavit defaultní prohlížeč webu či mailového klienta. Pokud nejste fanoušky Safari či Mailu, můžete slavit.

iPadOS 14

iPadOS 14 přináší všechna vylepšení iOS 14 a ještě něco málo navíc. Mezi těmito novinkami je třeba předělaná aplikace Hudba, která obsahuje tzv. Sidebar nebo-li postranní lištu pro lepší orientaci a živý text na celou obrazovku, pokud kliknete na právě přehrávanou písničku.

Apple letos u iPadu vsadil na jemné zdokonalení uživatelského zážitku, aby byla práce se zařízením ještě o trochu víc interaktivní. Sidebar či Toolbar byl přidán do Fotek, Poznámek a Kalendáře, aby bylo ovládání vašeho zařízení a pohyb mezi obsahem jednodušší a rychlejší. Výrazně vylepšené bylo hledání na iPadu, které funguje rychleji a opět už nezabírá celou obrazovku, což způsobilo rušení a zmatení. Inspirace přišla z Macu s vypadá to velmi dobře. Otevírání aplikací a hledání na webu tak budou rychlejší než kdy jindy.

Vylepšení se dočkala také tužka, která bude fungovat napříč systémem. iPadOS bude umět přepisovat text psaný rukou na text psaní na klávesnici a bude ho umět i analyzovat. Pokud tedy rukou zapíšete adresu či telefonní číslo, Siri vám doporučí, co s tím. Mělo by se též dát vepisovat do textových polí rukou a to by měl systém převádět do textu. Jsme zvědaví, jak dobrou podporu dostane čeština, ale tato funkce vypadá extrémně lákavě.

Posledním velkým updatem společným pro všechny operační systémy je zdokonalení Zpráv. Přibude nová možnost vláken v rámci skupinové konverzace, označování jednotlivých členů, možnost nechat se upozornit pouze na zprávy, co se vás týkají, a skupinové chaty dostanou svěžejší vzhled. Nemohu se na to dočkat!

watchOS 7

watchOS 7 nám byl prezentován přímo z tělocvičny. V souvislosti s tím se hodí hned na začátek říct, že v novém iOS 14 se aplikace Aktivita už bude jmenovat Fitness a získá zbrusu nový vzhled s lepšími statistikami. Novinkou a moderní novinkou je také měřič délky mytí vašich rukou. Apple Watch podle pohybů zápěstí poznají, že si myjete ruce, a spustí stopky. Pokud se nebudete mýt alespoň 30 sekund, dostanete od Siri vynadáno.

Letošní podzim přinese novinky ohledně ciferníků. Vývojáři budou moci vyvinout speciální typy komplikací pro uživatele Apple Watch a přibude funkce Face Sharing, díky níž budete moci přátelům posílat své nakonfigurované ciferníky nebo si je stahovat z webu či aplikací.

Dočkáme se také nových typů cvičení jako Tanec či Funkční trénink, která budou umět lépe počítat spálené kalorie na základě specifických algoritmů pro autentické pohyby vašeho těla. Posledním podstatným rozšířením watchOS 7 je měření spánku. Hodinky na základě vašich pohybů a srdeční aktivity poznají, že spíte, a také vám pomohou usnout pomocí ztmavení displeje a zjednodušení jeho informací. Jak budou vypadat výstupy spánkové analýzy, to nevíme. Zakomponovány jsou ale také zkratky pro zhasnutí světel nebo zapnutí režimu Nerušit, když se chystáte do postele. Budete si moci vybrat mezi buzením zvukem či haptickou odezvou, abyste nevzbudili spícího partnera. Něžné.

Mac

Konec keynote byl věnován Macu. Nejprve přišel na řadu macOS 11 Big Sur a nakonec jsme se dočkali historického oznámení, že Apple plánuje v následujících dvou letech kompletně přejít na procesory z vlastní dílny. Apple tedy plánuje rozvázat partnerství s Intelem a využívat pouze vlastní procesory architektury ARM, jak se spekulanti domnívali. Těžko říct, zda mají nastat nějaké změny i ve směru k dedikovaným grafickým kartám, když je obsahují pouze high-endové modely Pro.

Craig Frederighi nejprve uživatelsky odprezentoval macOS. Big Sur přinese veliké změny v designu. Systém se mnoha prvky připodobní iPadOS a iOS – Dock získá nové ikony a modernější vzhled. Přibude zbrusu nové notifikační a ovládací centrum a úplně přepracované budou Zprávy.

Veliká pozornost byla věnována Safari, které se významně zrychlí a kam přibude zpráva o soukromí, kde zjistíte, jak dlouho jaký web vyžadoval vaše informace a proč. Safari bude také více konfigurovatelné – budete si třeba moci přidat fotku na pozadí pod oblíbené stránky na nové kartě. Bezpečí byla věnována také jedna část keynote, kde bylo vysvětleno, jakým způsobem bude ještě lépe bráněno zneužití vašich dat o aktivitě a že třeba bude možné aplikacím sdělovat pouze vaši přibližnou polohu, nikoli konkténí.

Jak jsem zmínil výše, Apple plánuje do dvou let opustit Intel. Několik představitelů společnosti se před kamerou vystřídalo a vysvětlilo všechny benefity vlastních čipů – od lepšího výkonu přes vynikající power management až po skvělou integraci do systému a ekosystému. Všechny systémy Applu spolu dnes sdílí mnoho součástí a vlastní čipy finálně umožní spouštět aplikace z iPhonu a iPadu na Macu bez jakéhokoli zásahu. Stahovat je bude uživatel moci s Mac App Store.

Apple nabízí vývojářům kromě programu Quick Start s potřebnou dokumentací a zdrojovým kódem pro zjednodušení přechodu dokonce Developer Transition Kit s Macem mini s vestavěným čipem A12Z z iPadu Pro, na němž mohou ladit své aplikace. Přechod na křemík od Applu by měl být bezbolestný, jednoduchý a rychlý a třeba Microsoft už svůj kancelářský balíček Office pro Apple ARM ladí.

Apple neoznámil žádný konkrétní produkt, ale slíbil, že pracují na několika konkrétních využitích pro nové čipy, které oznámí v průběhu času. Moc se těšíme. Toto byl jen stručný výčet a komentář největších uživatelských novinek z včerejší WWDC. Pokud vás zajímá cokoli z výše uvedeného do hloubky, neváhejte navštívit stránky 9to5Mac nebo se podívat jinde po Digitu, kde naleznete mnoho odkazů na detailní zprávy.

3 thoughts on “Výběr novinek z WWDC 2020

  1. Chybí mi aspoň krátký pohled na TvOS. Na rozdíl od jiných tam vidím moc hezký evoluční krok kupředu. Zakládám si na chytré domácnosti a AppleTV je takový její středobod. Aplikaci Home vítám.
    Jinak děkuji za shrnutí.
    Hezký den

    1. Dobrý den, o nějakých převratných novinkách byť ve vzhledu rozhraní tvOS totiž nepadla na konferenci ani zmínka. Nečekají se žádné veliké novinky, jen nový a obrazově lepší obsah na Apple tv+, pohodlnější hraní a nové funkce home kitu v rámci lepšího bezpečí. I výčet novinek mobilních systémů zdaleka není kompletní… V každém případě je Apple TV jako stěžejní domácí zařízení perfektní a uživateli nový systém udělá velikou radost. Díky za pochopení, tvOS jen jednoduše nebyl prioritou této keynote.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.