Apple zkoumá továrnu Wistron po stávce zaměstnanců, je ve zkušební době

Byl to týden ticha, než Apple podnikl nějaké viditelné kroky ohledně docela vyostřené stávky zaměstnanců indické továrny Wistron… Minulý týden se psalo o vzpouře, kterou rozpoutala nespokojenost s výší platů zaměstnanců továrny na iPhony. Vypadá to, že se skutečně jednalo o pochybení Wistronu.

Apple během týdne zorganizoval audit, který odhalil, že indická továrna na iPhony SE selhala při plánování směn zaměstnanců, což vedlo k velikým zdržením výplat. Někteří zaměstnanci tím byli zasaženi v posledních dvou kalendářních měsících, což porušuje předpisy Applu ohledně podmínek zaměstnanců dodavatelských společností.

Továrna Wistron se po nepokojích vyjádřila, že nerozumí ničivému chování protestujících a že netuší, o koho se jedná. Faktem však je, že skutečně došlo k pochybení a zaměstnanci nebyli buď zaplaceni dostatečně, nebo včas. Naštvaní stávkující zaměstnanci v důsledku toho napáchali škody v řádu milionů dolarů a továrna musela pozastavit provoz. Po přiznání pochybení se Wistron zavázal, že restrukturalizuje své teamy a nahradí senior executive managera, který má na starost tuto indickou divizi.

Apple také nedá Wistronu žádnou novou zakázku, jak bylo původně v plánu, a bude nadále monitorovat zlepšení podmínek indických zaměstnanců. Toto zkušební období, než Apple opět začne dávat nové zakázky, pozdrží plány Applu investovat v Indii miliardu dolarů s cílem diverzifikovat svůj řetězec dodavatelů. Doposud se nacházela většina továren pouze v Číně. Kromě Wistronu má Apple v Indii dva další dodavatele – Foxconn a Pegatron.

Apple se zavázal diverzifikovat svoji dodavatelskou síť investicí miliardy dolarů do Indie. To je potížemi s Wistronem pozdrženo.

Zřejmě je to náhoda, že se v Šanghaji v továrně Pegatronu zvedla další vlna byť mírnějších nepokojů, protože tamní zaměstnanci nebyli spokojení s rozhodnutím vedení přesunout je do továrny v Kchun-šanu. Projevem jejich nesouhlasu byly prý chaotická masová shromáždění, jimiž si zaměstnanci chtěli vynutit proplacení této změny. V důsledku těchto dvou protestů v Šanghaji a indickém Bangalore se zdá, že kvůli jejich omezenému provozu zažije největší továrna na iPhony v Čeng-čou, která funguje bez potíží, veliký nápor na výrobu, aby nevznikly ztráty a nabídka nepřestala převyšovat poptávku. Zařízení, která se v těchto dnech nestíhají vyrábět, je totiž požehnaně.

Podle posledních právních analýz to ovšem vypadá, že indické autority mohou požadovat vysvětlení indické stávky jak po továrně Wistron, tak po samotném Applu, který by měl být za podmínky zaměstnanců jako zadavatel zakázek pochopitelně také zodpovědný. Takže se uvidí, jak se bude tento případ vyvíjet, protože zde pravděpodobně půjde o boj mezi pravidly Applu a zákony v Indii, které přistupují k zodpovědnosti za zaměstnance z dvou odlišných úhlů pohledu.

2 thoughts on “Apple zkoumá továrnu Wistron po stávce zaměstnanců, je ve zkušební době

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.