První úspěšná virtualizace Windows pro ARM na M1

Slova Craiga Federighiho jsou pravda. Verze Windows pro ARM skutečně může bezproblémově jet na Macu s procesorem M1 z dílny Applu. Dokázal to vývojář Alexander Graf. O této skvělé novince dnes informoval server MacRumors.com.

Dosavadní absence podpory Windows na Macu byla snad nejzvučnější věc, která tisícům uživatelů po celém světě od poslední listopadové keynote vrtala hlavou a měli z ní oprávněné obavy. Windows jsou, ať už chcete nebo ne, relevantní operační systém, který i jako zarytý uživatel Macu čas od času můžete potřebovat spustit. Apple se k tomu nijak nevyjádřil, dokud se nezeptali šéfa vývoje softwaru v Applu Craiga Federghiho, který lidi ujistil sebejistým tvrzením, že Mac s M1 je schopen verzi Windows pro ARM rozjet. Míč je prý na straně Microsoftu, jak s tímto potenciálem naloží. Na druhou stranu je ale fakt, že pro Microsoft by byla sebevražda, kdyby své uživatele nepodrželi a nenašli nějakou cestu, kdyby byl s Windows na Macu náhodou problém. Ale on není!

Jaký čekáte výsledek? Je fantastický. Windows pro x86 nerozjedete, protože M1 má úplně jinou architekturu, ale verze Windows ARM64 jede bez sebemenších problémů. A co je nejlepší? Ona spustí aplikace architektury x86 skoro tak svižně, jako kdyby jely přes Rosettu 2, která je rychlá jako blesk. Graf použil open-sourceový virtualizér QEMU, dají se tedy předpokládat nulové komplikace.

Craig Federighi nelhal, Mac s M1 rozjede Windows pro ARM jednoduše a zachová si svoji rychlost. Nepřijdete ani o své x86 aplikace!

Graf rozjel Windows ARM64 Insider Preview virtualizací přes Hypervisor.framework. Podle Applu je tak možné interagovat s virtualizačními technologiemi bez nutnosti upravovat rozšíření kernelu, což proces značně zjednoduší. Graf rovněž aplikoval do QEMU vlastní patch, který zajistil zachování téměř nativního výkonu M1. Jeho patch umožní spustit kód virtualizovaných Windows přímo na CPU hostitelského systému. Virtualizované Windows si tak prý zachovají excelentní výkon.

Pokrok je neudržitelný

Alexander Graf věří, že není těžké, aby ho ostatní lidé napodobili a dosáhli stejného výsledku. Všechny jeho patche jsou k dispozici, nicméně upozorňuje, že všechno je v plenkách, M1 i virtualizace Windows na něm, takže se může stát, že systém nebude stabilní a plně funkční. I to je ale pozitivní, protože uživatelé, co potřebují Windows na Macu, vidí světlo na konci tunelu. A blížíme se k němu rychle. Windows pro ARM ještě nebyly licencovány pro macOS, ale osobně si myslím, že je to otázkou týdnů, možná dokonce dní, než k tomu dojde. To Microsoft nemůže dopustit.

Tweet Alexandera Grafa ukazující funkční Windows pro ARM na Macu s M1

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.