USB-C

Pamatujete ty doby, kdy na počítačích byly desítky různých konektorů a uživatelé měli problém se v nich vyznat? Apple je jednou ze společností, která významně přispěla k nástupu USB-C. Ale skončili opravdu všechny zmatky?

USB-C je aktuálně jediný konektor, který najdete na iPadech Pro a skoro jediný u MacBooků Air a MacBooků Pro. U stolních počítačů sice Apple stále kromě USB-C osazuje i další rozhraní, ale není pochyb, že právě USB-C konektor je budoucnost. Jeden konektor by měl vládnout všem a postupně se prosazuje u většiny spotřební elektroniky a počítačů.

Bohužel to, že máte na dvou zařízeních stejný konektor ještě neznamená, že jsou plně kompatibilní. Setkávám se s tím někdy při nabíjení, kdy propojíte USB-C nabíječku se zařízením pomocí USB-C kabelu a nic se neděje. Na rozdíl od Lightning konektoru není jedna certifikační autorita, která by garantovala 100% funkčnost. A tak se občas stane, že se dvě USB-C zařízení neumí dohodnout. A nebo můžete mít špatnou verzi kabelu nebo taky jen zapojit zařízení ve špatném pořadí. Pokud obě umí sloužit jako zdroj energie, záleží na tom, které připojíte první a které druhé. Podle toho se totiž určí, odkud a kam energie poteče.

Konektor je jen jeden. Standardů je bohužel mnoho. Proto je kolem USB-C konektoru řada zmatků.

A tím to nekončí. Další zmatky nastávají kolem toho, jak rychle se přes USB-C kabely a konektory přenáší data. Věděli jste, že existují různé USB-C kabely? Na webu USB.org najdete 400 stránkový dokument popisující různé verze, standardy a provedení USB-C konektorů a kabelů. 400 STRAN! Není divu, že se v tom nikdo pořádně nevyzná.

USB-C vs TB 3

A aby toho nebylo málo, Apple používá ve svých zařízeních sice stejné USB-C konektory, ale různé řadiče. Nejnovější MacBooky podporují dva standardy na jednom konektoru. Můžete připojit zařízení s USB 3.1 Gen 2 (přenosová rychlost 10Gb/s) a nebo Thunderbolt 3 (přenosová rychlost 40Gb/s). Když připojíte zařízení s USB 3.2, také nedostanete 20Gb/s, ale jen 10Gb/s, protože Apple USB 3.2 nepodporuje.

iPad Pro podporuje pouze USB 3.1 Gen 2, takže nedokáže přenášet přes USB-C port víc, jak 10 Gb/s tedy cca 1 GB/s. To je škoda, protože je na trhu již několik externích SSD disků podporujících 2GB/s přes rozhraní USB 3.2 nebo TB3.

Vyznáte se v tom? Já osobně se v IT pohybuji přes 20 let a přesto mi z toho občas jde hlava kolem.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.