Apple uvolnil nejnovější operační systém iOS 14 pro všechny uživatele. Jistě již máte nainstalováno a možná si říkáte, jaké funkce byste rozhodně měly vyzkoušet, a co by vám nemělo uniknout. Mrkněte se na náš sumář nejnovějších funkcí!

Apple vůbec poprvé umožňuje s iOS 14 výrazným způsobem zasáhnout do jednotlivých ploch a domovské obrazovky. Největší změny, které si ihned všimnete, jsou zcela nové widgety (zkratky k různým aplikacím). Dříve byly widgety na samostatné obrazovce, což stále jsou, ale nově si je můžete ve formě různých dlaždic umístit mezi své ikony. Klidně můžete mít displej pokrytý jen widgety. Nebo naopak widgety můžete nechat na samostatné obrazovce, kam patří.

V praxi oceňuji také tzv. chytrou sadu. Ta se mění dle denní doby a mých zvyklostí. Chvíli vidím Poznámky, pak zase Hudbu či Kalednář. Využít můžete i widgety od jiných aplikací. Stačí jen počkat jakmile bude aktualizace pro vaši oblíbenou aplikaci, například Slack, Dropbox a mnohé další. Všechny důležité informace pak budete mít doslova před sebou.

iOS 14 toho nabízí opravdu hodně! Rozhodně vyzkoušejte nové widgety, přehrávání obrazu v obraze či nové Zprávy.

Líbí se mi, že si také můžete vytvářet vlastní sady. Stačí na displej umístit dva a více widgetů ve stejném formátu – tedy přes celou třetinu, čtverec a tak dále. Následně pomocí drag and drop stačí widgety na sebe přetáhnout a pomocí prstu můžete mezi nimi listovat.

Novinkou je také Knihovna aplikací. Na poslední straně vaší plochy naleznete seřazené všechny vaše aplikace dle kategorií. V rámci nastavení si také můžete zapnout notifikační odznaky. V aplikacích lze vyhledávat i chronologicky či využít pole pro hledání. V rámci úpravy plochy si také konečně můžete některé plochy nechat zcela zmizet, tedy skrýt. V praxi tak můžete vidět jen jednu plochu a vše hledat skrze Knihovnu aplikací nebo Spotlight.

Obraz v obraze

Z hlediska nových funkcí se mi na iPhonu nejvíce líbí obraz v obraze. Ten aktuálně funguje v rámci Safari a aplikace TV. Na podporu od dalších aplikací si ještě musíme počkat. A musím uznat, že funguje opravdu dobře.

V Safari si najedete na YouTube, kliknete na celou obrazovku a pak na tlačítko pro obraz v obraze (dva čtverce na sobě). Následně se ihned můžete vrátit na plochu a dělat cokoliv, tedy spustit další aplikace nebo psát emaily. Video si můžete posouvat nahoru/dolů a do krajů po displeji. Můžete ho zmenšit nebo zvětšit. Jako poslední ho lze i minimalizovat do kraje, přičemž zvuk je i nadále slyšet.

V praxi jde o hezkou ukázku maximalizace. Můžete periferně sledovat video a dělat přitom cokoliv jiného. V rámci aplikace TV to funguje úplně stejně. Využít můžete filmy a pořady z TV+ nebo vaše koupené/půjčené snímky. A co teprve jak dobře to funguje u aplikací Netflix či HBO GO. Stačí jen minimalizovat (swipnout) aplikaci a můžete se na své pořady dívat i na hlavní obrazovce.

Nesmím zapomenout, že obraz v obraze podporuje i FaceTime u videohovorů. Můžete tak telefonovat, koukat na druhého protějška a ještě u toho něco vytvářet. Pevně věřím, že tohle by bylo super i u dalších aplikací – Zoom, Skype, Slack nebo i Messenger.

Zprávy

Apple se v iOS 14 také zaměřil na Zprávy. V případě, že využíváte hromadné chaty, můžete konečně odpovídat ve vláknu nebo si upravit styl a osoby ve skupině. Když klepnete do pole hledání, můžete hledat napříč všemi zprávami, vyhledávat soubory, odkazy, fotky nebo jen dle místa. Za mě nejrychlejší cesta jak se dostat k nějaké historii a starším souborům. Zapomenout nesmím ani na nové Memoji nebo vyhledávač pro emotikony.

Znáte v rámci Nastavení sekci Zpřístupnění? Apple sem přidal pár zajímavých funkcí, které ocení všichni uživatelé, a to bez rozdílu. Na mysli mám chytré poklepání na zadní stranu vašeho zařízení. Můžete volit hned dvě – dvojité a trojité poklepání. V nabídce si pak vyberete, co se má stát – vyvolat Ovládací centrum, Plochu, Siri, Snímek obrazovky, Spotlight, vypnout zvuk nebo snad spustit jakoukoliv zkratku? Výběr je více než bohatý.

Nový Budík a Večerka

Novinky naleznete i v aplikaci Zdraví. Za zmínku stojí nové funkce u Večerky a Budíku. Jakmile si nastavíte nějaký rozvrh, váš iPhone bude akceptovat tzv. Noční klid. V určitou dobu se předem zapne režim Nerušit, můžete si spustit specifické aplikace pro zklidnění a obrazovka postupně zčerná. Před spaním uvidíte na displeji hlášku pro dobou noc a případně kapacitu vašich nabíjených Apple Watch hodinek.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.