Tim Cook (Apple CEO) se tento čtvrtek zúčastní konference Evropské unie věnované ochraně dat. Jak je dobře známo, Apple je jedním z největších hráčů na poli ochrany uživatele s bohatou historií případů, kdy odmítl odhalit cokoli ze soukromí jeho zákazníků.

Celý název konference zní Computers, Privacy, and Data Protection a je pořádána neziskovou stejnojmennou platformou založenou roku 2007 soustavou evropských univerzit. Konference rozebírá novinky a trendy právního, akademického i technologického vývoje v oblasti soukromí a ochrany dat. Dějištěm konference je belgický Brusel, letos se však pochopitelně koná kompletně online a právě Apple se rozhodl ji sponzorovat. Konference proběhne ve čtvrtek 28. 1. 2020 a Tim Cook bude přenášen živě z Kalifornie na youtubovém kanále konference v 17:15 SEČ.

Cookův příspěvek má být zastřešen “vynucováním práv v měnícím se světě” v rámci tématu “způsoby posílení výběru uživatele a uživatelské důvěry v reklamu”. Společně s Cookem vystoupí i Senior Director for Privacy Jane Horvath. Mezi další mluvčí patří novozélandský Privacy Commissioner John Edwards, viceprezident evropského parlamentu Marcel Kolaja z Pirátů, Policy Director z charity Privacy International Lucy Purdon či Chief Security Officer Marshall Erwin z Mozilly.

Sponzoring i samotná účast nejvyšších představitelů Applu jako jediných z branže jasně odpovídá o zájmu Applu o systém v ochraně dat uživatelů. Tim Cook se několikrát nechal slyšet, že kvituje GDPR a přál by si, aby američtí zákonodárci něco podobného iniciovali také. Apple není jen přední technologickou společností, ale i jednou z mála společností obecně, která se aktivně na ochraně uživatelů angažuje. Faktem zřejmě je, že mnoha společnostem sběr a prodej dat – byť anonymizovaných – vyhovuje, jelikož tak mohou lépe cílit reklamu. Reklamu, s níž Apple při lákání zákazníků v podstatě nepracuje.

Apple je jedním s předních zástupců soukromého sektoru či průmyslu, který se angažuje na tvorbě takové legislativy. Je to jasným poselstvím i odkazem Tima Cooka.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.