V tuto chvíli probíhá třídenní konference Evropské unie organizovaná univerzitami s názvem Computers, Privacy, and Data Protection. Apple tuto konferenci letos sponzoruje, což je taky důvod vystoupení CEO Applu ve čtvrteční diskuzi nazvané “A path to empowering user choice and boosting user trust in advertising”, tedy “Jak u uživatelů posílit možnost volby a důvěru v reklamu”.

Diskuse začala živě ve čtvrtek v 17:15 na youtubovém kanále konference. Několika úvodními slovy moderátora bylo slovo předáno Timu Cookovi, který se živě připojil ze své kanceláře v Apple Parku (viz obrázek). Ve svém zhruba 12minutovém proslovu shrnul význam soukromí pro jak pro Apple, tak pro společnost, a shrnul nejpalčivější témata dneška a budoucnosti. Cook především odsoudil chování společností v čele s Facebookem, které zastávají názor, že je nejlepší o uživatelích sbírat tolik dat, kolik je jen možné. Tato data jsou používána k cílené reklamě a je s nimi obchodováno způsobem, s jakým se Apple neztotožňuje.

Cookův příspěvek nesl název “Vynucování práv v měnícím se světě”. Cook a celý Apple si stojí za tím, že uživatel má právo přesně vědět, jak je s jeho daty nakládáno a k čemu slouží. Podle Cooka žijeme ve světě plného šířících se dezinformací a konspiračních teorií, jejichž úspěch právě algoritmy internetu přiživují. Nemůžeme už věřit, že co největší zapojení technologií je dobře, protože se to začíná otáčet proti nám jako lidem – především sběr dat. Podle CEO už dávno nemůžeme tvrdit, že je to výhodné. Důsledkem chování těchto algoritmů je polarizace společnosti, ztráta důvěry a častější projevy násilí.

Apple se v nejbližších měsících chystá uvést dlouho oddalované úpravy, které uživatelům umožní zamezit aplikacím sledovat je. Každá aplikace se bude muset dotázat, zda může uživatele trackovat. Jednoduše neodesílat data aplikacím a webům je efektivní, byť drastické řešení, jak omezit neustálé sledování, jehož terčem jsme. Apple to všechno shrnuje také v dokumentu zvaném “A Day in the Life of Your Data“. Polopaticky jsou zde popisovány procesy, jimž procházejí naše data, jakmile použijeme běžné zdarma dostupné aplikace, v nichž jsou reklamy a další trackery přítomné. Naše sdílené knihovny či jakékoli činnosti a návyky jsou skrze mailové adresy či telefonní čísla konstantně propojovány s databází dat v internetu, jež jsou o nás díky naší časté aktivitě dávno dostupná. K těmto datům mají všichni poskytovatelé obsahu a služeb přístup a mohou si tak o každém z nás udělat velice detailní obrázek.

Propagací násilí, dezinformací a ztrátou důvěry má Tim Cook na mysli tyto algoritmy, které internetová data a aktivity analyzují a podle návyků ostatních doporučují zajímavé příspěvky. Tím se často jako uživatelé začneme točit v kruhu, jemuž říkáme “sociální bublina”, což posléze vede k pěstování vyostřených názorů na svět, které mnohdy nijak nekorespondují s realitou a chybí jim širší kontext. Regulovaná manipulace s daty je tak podle stanoviska Applu nejen prospěšná pro jednotlivce, protože se nebude cítit okrádán a sledován, ale i pro společnosti, jež bude žít ve větším klidu.

I tento proslov byl součástí boje mezi Applem a Facebookem. Tim Cook vyzývá k bedlivému soustředění na problematiku soukromí a pohybu našich dat po internetu.

O den dříve se k tomuto tématu v rámci oznámení finančních výsledků Facebooku vyjádřil Mark Zuckerberg, který zásadně odmítá jednání Applu. Považuje je za zneužívání dominantní platformy k prosazování vlastních aplikací a služeb a zároveň k zamezování ostatním vývojářům a byznysům, aby se dostali do povědomí veřejnosti. To totiž probíhá právě na základě analýzy preferencí každého uživatele a sofistikovaným doporučováním. Podle Zuckerberga to teď vypadá jako krok pro uživatele, ale ve skutečnosti má jednat o záměr Applu ovládnout trh ještě více než doposud. Je otázka, do jaké míry je to pouze obchodní argumentace proti Applu, či možná pravda. Faktem však zůstává, že díky společnostem jako Facebook žijeme ve světě, kde v podstatě nejde nic skrýt. Toto téma je čím dál tím více aktuální nástupem umělé inteligence, jež podle Cooka může být jednoduše využita jak špatně, tak dobře, a je to pouze v našich rukou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.