Dnes je 2. 12. 2020 a svátek má Blanka. Tento den je ale významný nejen díky Blankám, ale také tím, že na tento den připadá Světový den počítačové gramotnosti. Lidské schopnosti, která nikdy nebyla důležitější než právě teď, ve víru distanční výuky a home-office.

Traduje se, že Světový den počítačové gramotnosti vymyslela společnost NIIT před 19 lety (r. 2001). Jedná se o společnost, která pracuje na rozvoji nejen IT vzdělávání, ale rozšířila se také do sektorů jako je strojírenství, bankovnictví, pojišťovnictví apod.

Dnešní dobu si bez informačních technologií nedokážeme představit. Nelze již mluvit jen o počítačích jako takových, ale je třeba do této skupiny zařadit chytrá zařízení napříč trhem, jako jsou smartphony, tablety, IoT (chytré ledničky, televize, vysavače, kamery, auta) a mnoho dalšího. Je neskutečné, jaký „BOOM“ technika za posledních pár let udělala.

Nelze již mluvit jen o počítačích, máme tu chytrá zařízení jako smartphony, tablety, chytré ledničky, televize nebo auta. Technika zažívá šílený BOOM!

Výhodou dnešní mladé generace je, že vyrůstá společně s technikou. Je neuvěřitelné, jak malé děti nemají problém s ovládáním chytrých zařízení. Mladí mají k technice blíž, ale často se můžeme setkat s tím, že jejich prioritou jsou hry, což se nedá požadovat za vrchol osvojení si počítačové gramotnosti. V dnešní době ale také mohou na uživatele číhat nástrahy za každým rohem a je třeba se vzdělávat i v oblasti kybernetické bezpečnosti. Důležité je technice porozumět a používat ji bezpečně.

Kybernetická gramotnost jako základ

Tento den by měl poukázat na to, aby byla počítačová gramotnost rozšiřována i mezi ty méně znalé, jako mohou být i někteří senioři. Stále ale také existují i méně technicky vyspělé země, kde je velké procento obyvatelstva, které má jen minimální či žádnou znalost počítačové gramotnosti.

Řada institucí (školy, knihovny, úřady) nejen u nás či v zahraničí v minulosti pořádala akce a kurzy, kde se lidé mohli seznámit s informačními technologiemi anebo se dozvědět nové informace ze světa IT. Doufám, že si některý z učitelů informatiky na tento den vzpomněl a pověděl svým žákům/studentům nové a zajímavé informace. Pokud máte ve svém okolí někoho, kdo nemá velké zkušenosti s informačními technologiemi, ale rád by se něco naučil, tak mu podejte pomocnou ruku. Pokud na to nemáte odvahu, zkušenosti či nervy, můžete jej odkázat na můj instagramový profil @nejsemajtak. Tento profil je jako stvořený pro nabytí vědomostí o základech počítačové gramotnosti.

Na závěr si zde odložím citát.

„Pokud se očekává, že stroj bude neomylný, nemůže být také inteligentní.“
Alan Turing

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.