Po několika dnech čekání, sčítání všech hlasů a analýze výsledků jsme se dočkali videa s výsledky velkého slepého testu fotoaparátů mobilních telefonů, který již tradičně pořádá na sociálních sítích youtuber Marques Brownlee. Můžu vám hned na začátek říct, že iPhone to opět úplně prohrál. Ale nezoufejte, není to tak zlé!

Na celé video se můžete podívat zde. Já vám na následujících řádcích nabídnu jeho zhuštěnou verzi s těmi nejnutnějšími informacemi a objevy, které během tohoto testu padly. Základní informace zní: testu se zúčastnilo 16 mobilních telefonů různých značek s rozsahem cen od těch nejlevnějších po ty nejdražší. Namátkou můžeme zmínit low-costový Poco F2 Pro, iPhone SE 2020, Pixel 5, LG Wing, OnePlus 8T, Pixel 4a, Mi 10 Ultra, Microsoft Surface Duo nebo našlapaný iPhone 12 Pro Max a Samsung Note 20 Ultra. Celou tabulku včetně postupu telefonů celým testem můžete najít níže.

Cílem tohoto testu je vyfotit bez žádného zásahu identické fotky a nechat lidi na sociálních sítích hlasovat, které vypadají nejlépe. Hlasovalo se na Twitteru a v Instagram Stories, což zdá se občas rozhodování trochu komplikovalo, ale nakonec vyhrál právoplatný vítěz – Asus Zenfone 7 Pro. Že byste to nečekali? To nikdo, ostatně jako každý rok. Bohužel u tohoto testu do jisté míry hraje roli faktor, které telefony jsou proti sobě náhodně postaveny v prvním kole a jaká fotka se fotí. Žádný telefon nemá dokonalý fotoaparát a pokud zvolíte tak náročnou scénu, jako ji zvolil MKBHD, není se čemu divit, že hodně telefonů nachytáte na jejich nedostatcích a rozdíly jsou pak relativně veliké. iPhone každoročně vyletí na své nedokonalé práci s vyvážením bílé, kterou umí jiné značky zkrotit mnohem úspěšněji.

Žádný fotoaparát není dokonalý a pokud se zvolí náročná scéna, dá se algoritmy jednoduše nachytat. Vyhrál telefon s nejstabilnějšími výsledky napříč testem.

iPhone má v mnoha ohledech perfektní fotoaparát. Vyfotíte s ním úžasné fotky venku, nádherné portréty díky umělé inteligenci, má nejlepší noční režim. Nic z toho ale nebyla fotka v prvním kole tohoto testu. První fotka byla v interiéru, s protisvětlem, náročná na HDR i vyvážení bílé a jiných barev. iPhone bohužel v automatickém módu tyto situace moc dobře řešit neumí. Dá se pochopitelně namítat, že ten test nebyl stoprocentně objektivní, a určitě byste měli pravdu. Ale jednalo se o test se širokým záběrem, fotky běžných situací a právě pokud by se hledalo, za jakých okolností konkrétní fotoaparát předvede nejlepší výkon, nevyhrál by vítěz, ale telefon, o kterém byste chtěli, aby vyhrál…

Výsledky

Shromáždit a vysvětlit výsledky dalo taky docela dost práce. Problém je, že každá sociální sít používá jiné způsoby komprese fotek, které na ně nahrajete, takže se především ke konci testu občas stalo, že některé fotky vypadaly na Twitteru i Instagramu úplně odlišně, přestože byl nahrán identický soubor. I tak si ale výsledky neodporovaly a vítěz byl jen jeden: Asus Zenfone 7 Pro. Jako jediný předvedl konzistentní podání barev, světla, detailů i HDR. Jeho fotky pořízené v automatickém režimu se prostě zdály hlasujícím na sítích nejlákavější. Je škoda, že v Applu si nejsou už tolik let schopní poradit se správným nastavením teploty barev focené scény. Kdyby se Apple trochu víc zaměřil na to, jak by měla teplota bílého světla umělého osvětlení v interiéru správně vypadat na výsledné fotce, byly by výsledky tohoto testu úplně odlišné. Další slabinou iPhonu je zatažené počasí, to začne jeho fotoaparát úplně bláznit a je to škoda.

Vy se ale netrapte, že jste si koupili nový iPhone a on nevyhrál test. Fotky se dají upravovat a pakliže se vám líbí, jak váš telefon fotí, je to v pořádku a není důvod se nechat znepokojovat nějakými žebříčky.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.