Asi jste už slyšeli o tzv. Apple AirTags, očekávaném novém hardwaru od Applu, který na nás vykukuje zpoza každého rohu – dokonce už i z iOS – ale fyzicky jsme ho nikdy neviděli. Teď to vypadá, že aniž by se Apple doposud jakkoli k AirTags vyjádřil, Samsung už má na ně vlastní odpověď. A pak kdo že koho kopíruje…

AirTags i Galaxy Smart Tags jsou zařízení sloužící k lokalizaci předmětů, do kterých je umístíme, respektive ke kterým je připevníme. Má se jednat o malý “chytrý” kus hardwaru spojený s ekosystémem značky, který by konkrétně v případě Applu umožnil zobrazit polohu vašich předmětů na mapě, které s ekosystémem normálně nesouvisí. Můžete tak kontrolovat polohu vašich kufrů a jiných zavazadel, aut, jízdních kol, mazlíčků, dětí :-), na co si jen vzpomenete… Vše na jednom místě v aplikaci Najít (Find My), popř. SmartThings Find v mobilu od Samsungu. SmartThings Find je nová služba od Samsungu představená v srpnu jako doprovod nového Galaxy Note 20. Zdá se, že se jednalo přípravu softwarového zázemí pro představení nového produktu, který bude stát čelem tomu od Applu.

Zařízení s modelovým označením EI-T5300 a názvem Galaxy Smart Tags bylo objeveno mezi žádostmi o certifikaci indonéských telekomunikací. Server SamMobile.com tak usoudil, že se jedná o nový produkt, který ještě bude představen, a že se bude jednat o integraci nové služby SmartThings Find. Na základě množství úniků ohledně AirTags je nepopiratelné, že Apple tento produkt dříve nebo později uvede. Viděli jsme žádosti o patenty, úniky designu, zveřejněné nehotové materiály na Apple Support, stopy v kódu iOS, dokonce ikony v betách! Poslední otázkou tedy zbývá, kdy se dva giganti z Kalifornie a Korey rozhodnou vyjít s tím vším ven. Vzhledem k tomu, že byl letošek ze strany Applu věnován představení všeho jiného kromě AirTags, v tuto chvíli se věří v představení na tradiční březnové keynote, která nastane na jaře 2021.

Máme tu další příklad přímé konkurence mezi Samsungem a Applem. Galaxy Smart Tags vám pomohou přesně lokalizovat zavazadlo nebo zabezpečí jízdní kolo. Stejně jako AirTags.

Jak AirTags, tak Galaxy Smart Tags by měly podle předpokladů být založeny na ultra-širokopásmové technologii komunikace na krátkou vzdálenost UWB využívající malé množství energie k přenosu informace pomocí velikého radiového spektra. Za tímto účelem má už Apple svůj čip U1, který najdete v iPhonech 11 a novějších, a měl by být právě srdcem jejich AirTags pro dokonalou informaci o jejich poloze, pokud budete nablízku. Jakou formu této technologii dá Samsung, to zatím netušíme.

Rozšíření bitevního pole

Pokud by se konkurenční pozice Applu a Samsungu promítla do válečné terminologie, právě vznikla úplně nová fronta, kde se proti sobě tyto společnosti střetnou. Po představení Apple Card a systému financování představil Samsung letos své řešení s názvem Samsung Pay Card, a například včera vyšlo najevo, že Samsung odmítá Applu pomoci vyvinout novou technologii fotoaparátu využívající periskop pro prodloužení a zkvalitnění zoomu. Vypadá to tedy, že souboj mezi Applem a Samsungem je více aktuální než kdy předtím a bude jen zajímavé sledovat, jak se situace vyvine dále. Faktem je, že Samsung a Apple jsou světově nejúspěšnější značky v oblasti osobní elektroniky.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.