Samsung slibuje alespoň čtyři roky bezpečnostních aktualizací pro zařízení Galaxy

Vypadá to jako další krok, jak se přiblížit stále nedostižným standardům, které napříč odvětvím nastavuje Apple. Samsung se zavazuje, že u vlajkových zařízení vyrobených po roce 2019 včetně zaručí, že jejich majitelé dostanou všechny nutné bezpečnostní aktualizace. Starší zařízení však stále spadají pod stará pravidla a jsou tedy o tuto záruku ochuzena.

Je to zřejmě v návaznosti na jiný příslib, který Samsung udělal minulý rok, že zařízení řad S, N a Z budou po dobu tří let od vydání dostávat veškeré aktualizace operačního systému se vším všudy, jako je dostáváme my na iPhonu. Bohužel to neplatí pro zařízení řady A, ta na takovou udržitelnost pravděpodobně nejsou technicky připravena, protože dostanou aktualizace pouze podle toho, jak to jejich hardware dovolí. Z pohledu zkušeností s iPhonem je to samozřejmě stále nedostačující, ale musíme Samsung za tuto snahu pochválit. Jsou jediní v průmyslu, kteří se také snaží své zákazníky hýčkat a udržet si a pěstovat jejich věrnost. Ta je totiž ze všeho nejdůležitější.

Samsung je jako všichni ostatní výrobci zařízení s Androidem známý vysokou roztříštěností portfolia s telefony za velmi nízké ceny až po telefony, jejichž ceny daleko převyšují ty nejdražší iPhony Pro Max. Udržet u tak širokého záběru u všech telefonů identický zákaznický servis není jen složité, ono to je i nemožné. Nejen že je strašně nákladné optimalizovat uživatelské prostředí pro každý model zvlášť, jehož parametry se navíc rok od roka diametrálně liší, nikdo nemůže vyžadovat zpětnou optimalizaci a kompatibilitu i budoucích verzí operačních systému. Na to byste potřebovali hordy programátorů, proto většina telefonů doposud začínala i končila s pouze jedinou verzí OS, a to tou, kterou jste dostali při rozbalení. Pokud jste za telefon zaplatili hodně peněz, maximálně jste se dočkali jedné či dvou aktualizací (v hodně dobrých případech) a občas nějaké opravdu kritické bezpečnostní záplaty, i když ani zde nemá Android kdovíjak hvězdnou minulost. O nějakých pěti letech, které jsou u iPhonu standardem, si ještě dlouho u Androidu budete moci nechat leda jen zdát.

Jistě víte, že Apple se snaží v tomto ohledu své uživatele opravdu chlácholit. Několikrát do roka dostane miliarda uživatelů mobilních zařízení identickou aktualizaci, která je optimalizovaná pro jejich které zařízení a provede příslušné úpravy. Ne všichni dostanou všechno, jistě, hardware není všemocný, ale všichni uživatelé jsou v bezpečí, je zaručený perfektní výkon všech zařízení a často přibývají i nové funkce, kvůli nimž byste si jinde museli kupovat celý nový telefon. Apple v tuto chvíli – nicméně už naposledy – podporuje i iPhone 6S a ještě minulý rok v listopadu byla vydána bezpečnostní aktualizace dokonce pro iPhone 5S z roku 2013! Apple opravdu zohledňuje fakt, že někteří uživatelé odmítají upgradovat, a proto i jim dodá nejnutnější novinky. Přesně tento komfort je zahrnutý v pořizovací ceně všech nových zařízení. Pamatujte na to, až odešlete další desetitisíce Apple Storu… Možná jsou oprávněné.

Pokud si koupíte nový telefon Samsung, máte dnes jistotu třech let aktualizací OS a čtyř let bezpečnostních záplat. Super zprávy!

Samsung doposud zaručoval dva roky bezpečnostních aktualizací, což zůstává v platnosti pro ona zařízení staršího data nežli rok 2019. Rozhodnutí prodloužit záruku na čtyři roky tedy fakticky zdvojnásobuje tuto lhůtu, to je velmi pěkné. Google samotný u telefonů Pixel zaručuje tři roky aktualizací, což teď v podstatě představuje všechny telefony od modelu Pixel 2 – jediné, které někdo snad aktivně využívá. I ty ale jdou letoškem z kola ven…

Shrnutí: od letoška platí, že jakékoli vaše zařízení Samsung čekají přinejmenším 4 roky bezpečnostních aktualizací (tzn. ty nejdůležitější a nejmenší updaty) a zařízení řady S, N a Z obdrží všechny aktualizace po dobu 3 let. Samsung tedy kráčí mílovými kroky vstříc budoucnosti lepších podmínek pro uživatele a menší nutnosti chovat se neekologicky a vyhodit starý telefon. Tomu fandíme!

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.