Samsung uvedl nové Galaxy S21, Buds Pro a SmartTags

Samsung dnes na své události Galaxy Unpacked představil nové telefony Galaxy S21, Galaxy S21+, Galaxy S21 Ultra včetně sluchátek Galaxy Buds Pro a trackerů SmartTags, čímž předběhl Apple s jejich AirTags. Produkty jsou to skvělé, v podstatě byly jejich vzhled i funkce známé ze spekulací, nicméně přesto telefony na papíře zvedají nejedno obočí…

Co se týče sluchátek i SmartTags, o nichž jsme zde už kdysi informovali, s jejich představením na Galaxy Unpacked ve čtvrtek jsme se nedozvěděli nic nového. Jedná se o lokátor pro všechno od klíčů po vaše auto a sluchátka s aktivním odhlučněním, která jsou o kousek levnější než AirPods Pro. Jejich hlavním prodejním artiklem je přesně podle očekávání funkce podobná Spatial Audio, která vám bude při sledování obsahu s vícekanálovým audiem Dolby simulovat zážitek z kina, protože zvuk půjde z různých směrů okolo vás. Co se potvrdilo, je odstranění nabíjecích adaptérů a sluchátek z balení nových telefonů. Ano, i přes trapné vtípky, aby se zvýšily prodeje minulé generace, Samsung přesně po vzoru Applu odstraňuje z ekologických důvodů, jimž nevěřím, nabíječku z krabičky a už i zde dostanete pouze telefon a papírování. Tento trend se teď rozjede mezi všechny výrobce.

Nejzvučnějším novým hardwarem však zcela paradoxně nejsou nová sluchátka, ale nové telefony. Další generace řady Galaxy přichází s novým designem, který je jasně Samsung, ale vypadá hodnotně, futuristicky a vyspěle. Osobně se mi velmi líbí a považuji tuto generaci za nejlépe vypadající telefony od Samsungu vůbec. Uvnitř najdeme nové procesory Qualcomm Snapdragon 888 na 5nm architektuře, přesně podle očekávání, jejichž výkon by měl velmi slušně atakovat výkon čipů A14 Bionic. Výkonnostně zde tedy není místo pro debatu, stejně jako u kamer.

Jedná se o soustavu několika čoček s menší či větší ohniskovou vzdáleností včetně periskopu a laserového zaměřovače (model Ultra), takže čekejte opět skvělé fotky, byť preference máme každý jiné, a obří zoom. Samsung často mění rozlišení svých fotoaparátů, tudíž není až tak podstatné, nicméně zmíním, že přední fotoaparát má rozlišení až 40 Mpx. Nepovažuji to za úplně nejlepší řešení, především kvůli ženám, které nedokonalosti své pleti mají tendenci spíše skrývat, než aby se jimi kochaly jako pod mikroskopem. Fotoaparát to bude ale určitě skvělý, především pod dobrým světlem. Samsung měl totiž u předních čoček v minulosti problém se světelností…

Telefony Galaxy S21 nabízejí skvělý design, ale velmi podivuhodnou volbu hardwaru. Nový Snapdragon 888 bude výborný, ale materiály a displej prošly v roce 2020 odtučňovací kúrou.

Je tu jedno velké ALE

Samsung od minulé generace znatelně snížil ceny. Modely 20 trpěly divnými cenami napříč celou nabídkou – od Galaxy S20 po Note 20. Byly divně naspecifikované s divnými kombinacemi procesorů, displejů, fotoaparátů, nepochopitelným určením pro uživatele, jednou byl stylus přítomen a podruhé ne, zkrátka v tom byl nepořádek a mnoho recenzentů nevědělo, který telefon vlastně komu doporučit, protože se vlastně nikomu moc nevyplatily jako náhrada minulých generací. Minulá generace tak byla do jisté míry velmi nekonkurenceschopná. To se Samsung snažil vyřešit současným poměrem cena výkon, který si ale na rozdíl od Applu vynutil docela dost škrtů.

Týká se to však pouze modelů S21 a S21+, protože model Ultra i přes snížení ceny zůstal telefonem s naprosto extrémním hardwarem, na kterém se nešetřilo. Za šetření můžeme považovat pouze ono odstranění nabíječky a sluchátek, které z níže uvedeních důvodů bylo motivováno spíše ekonomikou než ekologií, Samsung se jen bál s tím přijít dříve… Ceny letošních modelů se staví přesně proti iPhonu. S21 stojí 799 dolarů jako iPhone 12, S21+ stojí 999 dolarů stejně jako iPhone 12 Pro a S21 Ultra přijde na 1199 dolarů, podobně jako iPhone 12 Pro Max. Aby se těchto cen dosáhlo, muselo ale dojít na kompromisy. Nové telefony S21 a S21+ se od sebe pocitově velmi liší, protože S21 je z plastu, zatímco S21+ je ze skla. Výrobní cena se pak snížila odstraněním možnosti rozšířit si paměť – maximem je pouhých 256 GB, a dostanete displej s menším rozlišením, což působí spíš jako downgrade.

Obecně je tedy vidět, že Samsung hold není Apple, který je schopen zachovat stejný standard napříč celou nabídkou od iPhonu SE po iPhone 12 Pro Max. Je znát, že Apple díky vlastní výrobě většiny hardwaru dovede menší marže na určitých produktech vyrovnat jinde a celkově vydělá i přes menší prodeje mnohem více peněz než Samsung. Celé se to vrací k tomu využívání technologií více než jednu sezonu; vývoj totiž stojí největší peníze… Jak jsme se dokonce dozvěděli před pár dny, řada iPhone 12 vyjde na výrobu zhruba o 1/5 dráž než předchozí iPhony, aniž by se to projevilo na koncové ceně, což je ještě více obdivuhodné.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.