Evropská unie se v roce 2019 začala zabývat zákony týkajícími se domácích spotřebičů a jejich zpětné opravitelnosti. Je to v rámci cíle být do roku 2050 uhlíkově neutrální, zodpovědnost a menší spotřeba jsou proto nutné. V březnu pak přišel návrh rozšířit tuto legislativu i na spotřební elektroniku jako mobily, tablety či laptopy. Dnes tato březnová iniciativa prošla Evropským parlamentem a je tak kousek od uvedení do praxe.

Evropský parlament je legislativní těleso skládající se ze zástupců zemí evropské unie. Jeho rozhodnutí odpovídá zájmům jednotlivých zemí a je podstatné pro nové zákony a změny. Právě dnes zde proběhlo hlasování ohledně podpory udržitelného společného trhu a rozhodnutí bylo jednoznačně pozitivní. Evropští zákonodárci chtějí poskytnout i zbývající elektronice větší servisní podporu, aby lidé nemuseli tak často kupovat nové zařízení a věděli, že náhradní díly jsou k dispozici a je jich dost. Evropská unie chce, aby tato legislativa vešla v platnost do roku 2021 včetně.

Co bude teď následovat? Míč je opět na straně Komise. Ta musí vymyslet přehledný a jasný způsob, jak u jednotlivých produktů povinně vyznačit jejich očekávanou délku fungování a dobu, po jakou u nich bude od doby koupě garantována opravitelnost. Návrh také vystupuje za zvýšení dostupnosti instruktážního materiálu k opravě zařízení a náhradních dílů pro nezávislé opravny i zákazníky samotné. Cílem je jediné – zjednodušit opravitelnost a prodloužit životnost hardwaru, který si kupujeme.

Udržovat zařízení co nejdéle v chodu je dobře. Zdroje nerostných surovin na této planetě nejsou neomezené.

Zatím to vypadá, že Evropská unie nenabírá v případě těchto zákonů zpoždění. Je tedy možné, že se s náznaky budoucí praxe setkáme již velmi brzy, možná hned začátkem příštího roku. Bude potřeba ještě prodiskutovat reálnou formu označování produktů a podle čeho se jejich opravitelnost bude hodnotit a stanovovat. Bude to určitě chtít i komunikovat s výrobci, kteří budou do jisté míry zasaženi povinností poskytovat více informací a hlavně náhradních dílů, na což u některého hardwaru nemuseli doposud být zvyklí.

V každém případě se z pohledu Applu nejedná o nic moc nového. Apple je rok co rok nejekologičtější firmou na světě a pravidelně nabádá své zákazníky, aby si nechávali svá zařízení dlouho – že k tomu byla určena. Cílem není měnit je co nejdříve, ale měnit tehdy, kdy potřebujete. Apple dokonce pracuje se systémem Liam, který rozebere iPhony a jiná zařízení na jednotlivé součástky, aby byly následně znovu použity v nových produktech. Víme, že poměr recyklovaného materiálu všeho druhu s každým novým modelem skutečně stoupá, a je to tak dobře, protože množství nerostných surovin na této planetě není neomezené.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.