Historický první kvartál 2021 – růst iPhonů, Maců, iPadů, AirPods, Watch i hovorů FaceTime

Středa 27. 1. patřila oznámení prvních kvartálních výsledků 2021. Apple měl podle očekávání překonat přinejmenším rekord pokořený naposledy v lednu roku 2020 přesahující 91 miliard dolarů obratu. Co jsme ale nečekali, je pokoření snad všech rekordů napříč nabídkou Applu i některých světových.

První fiskální kvartál 2021, respektive čtvrté kalendářní čtvrtletí 2020 znamenalo pro Apple rekordní čtvrtletní obrat 111,4 miliard dolarů, což je téměř dvacetiprocentní meziroční navýšení. Tržní zisk společnosti pak jen za tento kvartál činí 28,8 miliard dolarů, tedy zhruba 25 % obratu. Každá akcie tak stoupla na hodnotě o 1,68 dolaru. Tak krásná čísla byla z veliké části umožněna posunutím představení iPhonů na říjen, čímž se veškeré jejich prodeje promítly až v Q1 2021, nikoliv i v Q4 předchozího roku, jako tomu bylo v minulosti. Uvidíme, jak se Apple zachová letos, zda se představení iPhonů vrátí na září, či zůstane v říjnu. Jak víme, kromě telefonů bylo však představeno plno dalších produktů, zejména počítače s čipem M1, jež se staly nedostatkovým artiklem od první minuty.

Meziročně se Mac prodával o 21 % lépe, což je fascinující výsledek. Celkově počítače vydělaly 8,7 miliard, čímž překonaly historický rekord původně nastavený v Q1 2019. iPad byl podobně úspěšný, sekce tabletů přinesla 8,4 miliard. Oproti 6 miliardám v Q1 2020 to však představuje brutální 41 % navýšení! Přesto byly podle slov Tima Cooka prodeje brzděny nedostatečnou nabídkou… Vzhledem k tomu, že tablety i počítače budou v tomto roce výrazně obnoveny, se můžeme připravit na ještě větší prodeje než koncem loňského roku.

Apple přečkal rok 2020 nejlépe ze všech technologických společností. Růst zaznamenal ve všech aspektech svého podnikání.

Co se týče telefonů, Apple se v Q1 2021 stal největším prodejcem telefonů na světě. iPhonů se celosvětově prodalo 82 milionů, což je dokonce o 20 milionů víc než v případě Samsungu – značky s největším podílem na trhu s chytrými telefony. Za tento růst může extrémně úspěšný model iPhone 12, o 100 dolarů dražší kousek než jeho předchůdce iPhone 11. Možná i tento cenový rozdíl přispěl k rekordnímu obratu za toto čtvrtletí. Na rozdíl od ostatních značek, které stagnovaly nebo dokonce tratily, Apple rostl. Za celý rok 2020 zaznamenáváme u Applu nárůst o 5 %, zatímco Samsung svými prodeji klesl o 14 %! Dalším rekordem je počet lidí, kteří upgradovali na nový iPhone, i těch, kteří přešli od konkurence. Cook je z toho prý nadšený; Apple má v tuto chvíli v oběhu více než miliardu aktivních telefonů, všech zařízení je pak o 650 milionů více – nárůst o 150 milionů.

Vůbec vás nepřekvapí, že v případě sluchátek je Apple rovněž ve vedení. AirPods jsou nejen nejoblíbenějším modelem bezdrátových sluchátek, ale i sluchátek a handsfree obecně. Může za to perfektní odhlučnění AirPods Pro, skvělá výdrž, dobré mikrofony a především bezkonkurenční zapojení do ekosystému. AirPods jsou bezmála každým druhým prodaným párem bezdrátových sluchátek, jichž se celkem v roce 2020 prodalo přes 300 milionů. Druhou polovinu prodejů tvoří přes tucet malých výrobců.

Služby = další rekord. V Q1 2021 zaznamenala sekce služeb obrat 15,8 miliard dolarů. Je to mimo jiné díky rozšíření nabídky skrze Apple Fitness+ a balíček Apple One. Celkově Apple nabízí předplatné iCloud, Apple TV+, Music, News+, Arcade, AppleCare a také se do této kategorie řadí tržby z App Store, Mac App Store a Apple Pay. Rok zpět byl obrat tohoto segmentu pouze 12,7 miliard. Apple má přes 620 milionů předplatitelů. App Store za 2020 vydělalo zhruba 45 miliard dolarů.

Žádnou novinkou taky není enormní úspěch Apple Watch a celkově sekce Wearables, kam Apple řadí hodinky, sluchátka i HomePod. Obrat činil 13 miliard oproti 10 miliardám v Q1 2020. Tim Cook sdělil, že se na rekordním obratu podílel nárůst všech subkategorií této sekce. Apple vloni vydal několik nových Apple Watch, HomePod mini i AirPods Max. 75 % kupců Apple Watch si tento produkt údajně pořídilo poprvé.

Díky vysokému počtu nově aktivovaných iPhonů o loňských Vánocích i vlivem pandemie zaznamenal Apple v Q1 2021 také rekordní počet hovorů uskutečněných přes FaceTime. Tím výčet rekordů pravděpodobně končí, jakož i milníky, jež by Apple mohl pokořit. Konec roku 2020 byl nejúspěšnějším obdobím v historii značky a jsou to momentálně jen oni sami, kdo mohou v budoucnu přijít s ještě lepšími výsledky. Sledujeme nejsilnější společnost světa, jež svého největšího úspěchu ještě zdaleka nedosáhla.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.