Protest pracovníků indické továrny na iPhony

Zaměstnanci indické továrny na iPhony provozované společností Wistron šli v neděli na rozsáhlý protest proti vedení, které jim prý nedává plat. Způsobili dalekosáhlé škody.

Podle deníku Times of India se stávky účastnilo mnoho z dvou tisíc zaměstnanců, kteří odcházeli ze své páteční noční směny. Na videu na sociálních sítích jde vidět plno rozbitých bezpečnostních kamer, světel i auta obrácená na střechu. Jedná se tedy bezpochyby o čin pramenící z nahromaděného vzteku, kteří zaměstnanci museli potlačovat.

Rozčilení protestující si stěžují, že je vedení neplatí tak, jak má. Zaměstnanci udávají snížení platů i o 40 % z částky, kterou měli smluvenou s vedením. Inženýři měli mít plat 285 amerických dolarů za měsíc, ale ve skutečnosti dostávali 217 dolarů, ze kterých se v poslední době stalo jen 163. Níže postavení zaměstnanci pak museli vyžít pouze se 108 americkými dolary za měsíc. Podle některého ze zaměstnanců začaly na směně diskuze ohledně výše platů pracovníků, ze kterých vyplynulo, že některým zaměstnancům přišlo na účet pouhých 7 dolarů měsíčního příjmu! Vztek z těchto rozhovorů vyeskaloval do násilností, které začaly ke konci směny.

Podle svědectví pracovníků jim nebylo zdaleka placeno dostatek peněz. Někteří zaměstnanci dostali plat pouhých 7 dolarů za měsíc. Tak nuzné podmínky vyústily v násilnosti.

Slovy vyjádření Wistronu byli protestující prý neznámí lidé, kteří do továrny vnikli a ničili ji z neznámých důvodu. Wistron je výrobní partner Applu a produkuje iPhony pro indický trh. Ten je specifický tím, že nabízí modely, které jsou už několik let vyřazeny z celosvětového prodeje. Důvodem je velice nízký příjem Indů a vysoká atraktivita Indie jako jednoho z předních světových odbytišť. Ještě nedávno jste si tak na indickém trhu mohli koupit iPhone 6S, který se tam stále vyráběl a těšil se velikému úspěchu.

Indická policie zatkla zhruba 100 lidí pro výtržnictví, Wistron potom zaměstnává zhruba 15 000 lidí především prostřednictvím externích společností, které jim je dohazují. Wistron v tuto chvíli nevyrábí, ale znovu začne v co nejkratším čase. Situace asijských pracovníků tamních továren je obecně mnohem horší než v Evropě nebo USA, kde pracuje především kvalifikovaná pracovní síla za mnohem vyšší náklady. I tam se situace ale postupně zlepšuje a je jen otázkou času, kdy Čínu a Indii vystřídá nějaký jiný stát jako tzv. továrna světa.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.