Prodeje nositelné elektroniky zpomalí, ale nepřestanou růst

Zatímco trhy s počítači, telefony či tablety letos zaznamenají větší či menší propad vlivem koronavirové pandemie, nositelná elektronika byla za dob konjunktury takovým úspěchem, že její boom ani zpomalení světové ekonomiky nezastaví. Z očekávaného obřího meziročního nárůstu prodejů o 28 % se stane nárůst pouze o procent 5. Ale ne na dlouhou dobu. Je hned několik důvodů, proč se trh nositelné elektroniky zotaví rychleji než kterýkoli jiný.

Nositelná elektronika umožňuje lidem kromě sledování času a notifikací také sledovat aktivity jejich těla. Mluvíme zde o měření EKG, syndromu spánkové apnoe, detekci srdeční arytmie či měření hladiny kyslíku či cukru v krvi. Některá ze zařízení na trhu nějaká podobná měření již nabízejí, plošné rozšíření většiny těchto funkcí do běžné nabídky chytrých náramků ale ještě nějakou dobu potrvá. V každém případě po těchto funkcích po koronaviru vznikne hlad, jelikož pandemie přiměla lidi více nad svým zdravím uvažovat a starat se o ně. Nositelná elektronika nabízí ideální řešení, jak chytře spojit funkce několika separovaných fyzických zařízení do jednoho, které má člověk pořád po, případně na ruce.

AirPody a jiná sluchátka s propracovanou funkcí handsfree jsou také produkty, o něž zájem tolik neklesne. I když je lidé běžně používali převážně venku pro poslech hudby třeba cestou do práce, dnes naopak při práci z domova člověk využije jejich pohodlnost pro telefonování mnohem více než kdy dřív.

Dalším důvodem, který je ale asi spíše individuální, je fakt, že v období karantény začala většina lidí sportovat a běhat venku, když to vevnitř nebylo možné. Koupit si pro tuto aktivitu chytrý náramek, když člověku neměří kilometry běžící pás, byl zřejmě nápad dost velikého množství lidí na to, aby si Apple Watch v průběhu dubna obhájily svoji vedoucí pozici mezi chytrými hodinkami a dokonce o dvě procenta zvýšily svůj podíl na trhu.

Werarbles přesto utrpěly ze všeho nejvíc

Podívá-li se člověk na hrubá čísla, prodeje nositelné elektroniky se i přes venkovní sportovní aktivity i atraktivitu sledování fyzického stavu mají propadnout o více něž 20 %. Propad větší než ve kterémkoli jiném segmentu elektroniky, ačkoli nebude trvat tak dlouho. Proč? Nositelná elektronika je relativně přepychové zboží, které většina lidí prostě nutně nepotřebuje. Na rozdíl od počítače či mobilního telefonu, které oba každý potřebuje pro práci z domova i komunikaci se světem.

Také se zdá, že mnohem více lidí v době karantény sportovat přestalo než začalo. Typická funkce Apple Watch – zobrazovat notifikace a jiná data z iPhonu – není podstatná, když člověk tráví čas doma a buď žádnou práci nemá, nebo má telefon po kdykoli ruce. Posledním důvodem pro tak drastické změny v prodejích tohoto doplňkového zboží je riziko ztráty zaměstnání. Mnoho lidí na světě přišlo vlivem pandemie o práci nebo má strach, že o ni v budoucnu přijde, případně se jim významně snížily příjmy. To opět vede k tomu, že člověk omezí své výdaje na to nejnutnější, kam chytré hodinky zatím rozhodně nepatří.

2 thoughts on “Prodeje nositelné elektroniky zpomalí, ale nepřestanou růst

  1. test funkčnosti 1,2,3 přidat basy… test smajlíků 😊 (touchbar), 🙂 (naspáno jako na nokii), 💋 (vloženo přes schránku)

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.