Smyslem tohoto patentu je zajistit možnost vestavět sérii cívek do těla iPadu a MacBooku, aby se daly používat jako bezdrátové nabíječky pro menší přenosná zařízení, především iPhone a Apple Watch.

Název patentu zní “Indukční nabíjení mezi elektronickými zařízeními” a byl přijat Americkým patentovým úřadem. První patenty týkající se nabíjení mezi zařízeními si Apple zajistil už v roce 2016, což značí, že se o toto téma firma velmi zajímá. Ještě se ale nestalo, že by jeden z těchto patentů vyšel na světlo světa ve formě produktu nebo nějaké funkce. To by se díky tomuto patentu mohlo změnit, protože jeho myšlenka vypadá velice slibně.

Jedná se o strategické rozmístění několika obousměrných nabíjecích cívek do těla nějakého zařízení – třeba MacBooku – abyste si mohli třeba nabít váš telefon pouhým položením na tělo počítače. Apple navrhuje hned několik možných pozic cívek, především by je umístil do víka a opěrek zápěstí. Cívky by byly tedy obousměrné, což znamená, že by se takto dalo nabíjet i samo zařízení s vestavěnou cívkou, i přiložené menší zařízení. Kompatibilita tohoto nabíjení by sahala od Apple Watch přes iPady a iPhony až po MacBooky, jednalo by se o unikátní nabíjecí ekosystém, který nikdo v takové míře v tuto chvíli nenabízí. Takových patentů má nicméně Apple plno; ještě aby byly skutečně realizovány!

Cílem Applu je zřejmě v budoucnu všechna zařízení vybavit strategicky umístěnými cívkami, které by umožnily neuvěřitelně mnoho možností propojení tohoto nabíjecího řetězce. Dokonce jsou popisovány pozice cívek v iPadu, které by byly vpředu i vzadu v zařízení, aby se dal proud přijímat i vysílat najednou. Je velice možné, že zastřešující technologií tohoto über-systému by byl MagSafe, který vloni v iPhonu 12 získal nový život. Co víc, Apple navrhuje nabíjení celé série zařízení z jednoho napájecího zdroje! To znamená, že byste váš MacBook zapojili do sítě, k němu připojili iPad, k iPadu iPhone, k němu hodinky a všechno by bylo nabíjeno najednou s využitím pouze jednoho výkonného zdroje a kabelu. Jestli takto Apple vidí budoucnost, cestování bude o 100 % jednodušší, co říkáte?

Revoluční způsoby nabíjení se zřejmě stále zkoumají velice do hloubky. Osobně bych tento patent moc rád viděl v praxi.

Nechybí systémová integrace

Nebyl by to Apple, aby tento systém nebyl perfektně zakomponovaný do softwaru. Existuje scénář, že byste své Apple Watch odložili na displej iPadu. Ten by jejich přítomnost rozeznal, zohlednil by jejich pozici na displeji, zkontroloval, zda jsou položeny na správném místě, a dokonce ukazoval jejich stav baterie.

Ani tady nekončíme. Jak už částečně padlo, třeba nabíjený iPhone na displeji vašeho iPadu by vám bránil v jeho používání. Apple na to myslel a v takovém případě by uživatelské rozhraní iPadu omezil např. pouze na polovinu displeje, nebo by některá data delegoval přímo na displej iPhonu, který by tak suploval zakrytou část displeje iPadu. Neuvěřitelné, že? Nákres tohoto scénáře můžete vidět níže.

Nepropadejme ale zatím nadšení, nic není jisté a vyvstává plno otázek. Třeba jak by si Apple poradil s nevyhnutelným teplem při bezdrátovém nabíjení, které by možná probíhalo vyššími rychlostmi, či jaká by byla efektivita tohoto nabíjení… Bude to znamenat, že se Apple skutečně zbaví nabíjecích konektorů? Kdy to nastane? To nevíme a kdoví, třeba ani nikdy vědět nebudeme. Nic z těchto patentů se nemusí objevit v obchodech. Ale může! Osobně by se mi tento systém velmi líbil a byl bych nadšený, kdyby ho Apple na nějaké své blížící se keynote oznámil jako věc, která brzy potká koncového uživatele… V každém případě se dá předpokládat, že podobně jako LiDAR je MagSafe technologií, na níž Apple plánuje hodně sázet a budeme ještě koukat, kde se všude objeví.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.