Společnost Parallels včera informovala uživatele o spuštění tzv. Technical Preview Programu aplikace Parallels Desktop for M1. Cílem je s komunitou společně finalizovat novou verzi Parallels kompatibilní s novým Macem, která by nakonec spustila Windows for ARM. Klasické Windows pro architekturu x86 od Intelu podporovány nebudou.

Přesně jak to řekl Craig Federighi, Mac s M1 umí bez problému spustit verzi Windows pro procesory architektury ARM. Rozjet Windows x86 na procesorech ARM totiž není možné. To ale nepředstavuje žádnou komplikaci, poradí si jak s programy pro ARM, tak pro x64, takže po startu těchto Windows spustíte na Macu cokoli bez potíží. Jako jste byli doposud zvyklí.

Spustit Windows pro ARM na Macu se povedlo již dříve, Parallels není prvním subjektem, kdo kompatibilitu potvrdil. Jediný problém je v tom, že Microsoft verzi ARM Windows nabízí pouze pro vývojáře přes jejich Insider Program a nedá se sehnat nijak veřejně, podobně jako licence na x86 Windows, které běžně používáme. Míč je tedy skutečně u samotného Microsoftu, který musí dodat veřejnou licenci Windows pro ARM, aby si ji mohli uživatelé koupit a používat Windows. Zatím o tom neexistují žádné detaily, ale určitě se to stane velmi brzy.

Parallels má téměř hotovou verzi svého virtualizačního programu kompatibilní s M1. Čeká se na tah Microsoftu, kdy povolí veřejnou licenci ARM Windows.

Podle slov existují určitá omezení, kterých si musí testeři být vědomi: nelze spustit systém pro x86, nespustíte aplikace pro ARM32 (32-bitové aplikace), virtualizaci musíte celou ukončit, nelze pouze kliknout na zavírací tlačítko, a také není možné virtualizaci pozastavit a zase spustit. Lze ji pouze zapnout a vypnout. V první řadě je ale potřeba zhotovit kompatibilní Parallels. Na počítačích s novými procesory není možné staré Parallels spustit, proto společnost pracuje na úplně nové verzi pro nové počítače. Pak se bude už jen čekat na povolení od Microsoftu.

Společnosti Parallels se nové Macy líbí, optimalizace programu prý nebyla složitá a všechno funguje podle očekávání. I situace ohledně kompatibility aplikací Windows je údajně slibná – snad se to dá říct i o stavu veřejné licence Windows for ARM.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.