Být jednou z nejvýznamnějších a nejcennějších společností není pro Apple rozhodně jednoduché. Zpravidla vám to na záda maluje pomyslný terč, pod kterým se stáváte primární kořistí pro vaše konkurenty. Pravidelně to dokonce vede k několika soudním sporům.

Když v kalendáři otočíme list na rok 2020, můžeme zaregistrovat pár zásadních právních bitev, které by mohly mít krátkodobé i dlouhodobé dopady na podnikání jablečné firmy. Pojďme se společně podívat na ty nejžhavější spory z pohledu zaujaté iOvce.

Apple vs. Facebook

Určitě jste v minulosti zaregistrovali informaci, že Apple se do svých operačních systémů snaží implementovat opatření, které by zabraňovalo aplikacím třetích stran sledovat vaše soukromá data bez udání vašeho souhlasu při samotném spuštění aplikace. Je pochopitelné, že Facebook a další reklamní sítě z toho nejsou nadšeni, protože to většinu uživatelů právě naopak odradí od těchto služeb, což povede k jejich prodělku. Naopak Apple zastává názor, že v prvé řadě jde o transparentnost a soukromí každého uživatele.

Když všechno půjde hladce, můžeme se této podstatné změny v soukromí uživatelů dočkat už v iOS 14.4. Nicméně bitva je teprve na začátku a situace se může vyvinout zcela jinak.

Apple vs. Epic Games

Pramenem onoho sporu byly nespravedlivé praktiky vývojáře Epic Games, když přidal do své veleúspěšné hry Fortnite možnost přímých plateb za nákupy herní měny. Tím nenápadně obešli 30% poplatek za provozování aplikace v App Store. To se Applu nelíbilo a po neústupném odporu Epic Games byla hra Fortnite z App Store odstraněna. Stejný scénář mimochodem následoval i na straně Androidu na obchodě Google Play… Uzavřenost jablečného ekosystému je rozhodně klíčovým prvkem v zabezpečení platformy. Přichází však s přísnými omezeními, která jsou dle řady vývojářů nespravedlivá a někdy i svévolná.

Oficiální protimonopolní soudní stání je stanoveno na květen tohoto roku, po němž by samotný výsledek tohoto sporu mohl mít výrazný dopad na vztahy mezi poskytovateli platforem a tvůrci, kteří jim dodávají obsah.

Každá technologická společnost bojuje u soudu na jak na běžícím páse a Apple není výjimkou. Mnoho sporů se tak táhne roky…

Apple vs. veřejné orgány

Konkurenční společnosti nejsou však jediné, které se chtějí do jablka zakousnout. V rámci zvýšené vládní kontroly v USA Apple neunikl pozornosti zákonodárců a regulačních orgánů. V červnu loňského roku zahájila Evropská komise vyšetřování App Store a Apple Pay. Vyšetřování App Store bylo vyvoláno obviněním Spotify, který Apple obviňuje ze zneužívání svého monopolního vlivu k potlačení konkurence. Na druhou stranu Apple Pay údajně hraje nespravedlivou hru s ostatními platebními aplikacemi, když si vyhrazuje využívání vlastních NFC čipů. K těmto tématům nepřišly vládní orgány s žádnými vyšetřovacími závěry, ale je zde velká šance, že se v tomto roce dočkáme dalšího vývoje.

Sporů s EU ale bylo více, třeba ten ohledně rizika, že velké firmy ovládají trh a omezují malé technologické společnosti v růstu. Další se jednal tzv. práv na opravu. Dopadne to nakonec skutečně tak, že tlak politiky donutí technologické giganty změnit v nějakém směru chod?

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.