Aplikace je součástí systému „chytrá karanténa“ vydaná Ministerstvem zdravotnictví ČR a je určena jak pro mobilní telefony se systémem Android, tak i pro iOS zařízení. Smyslem aplikace je včasné a anonymní upozornění uživatelů na rizikové setkání s nakaženými osobami. Od pátku 18. 9. 2020 máme k dispozici aplikaci v její druhé verzi, která narozdíl od té první verze obsahuje několik zásadních změn.

K chodu aplikace je zapotřebí disponovat zařízením s operačním systémem Android s minimálně nainstalovanou verzí 6.0 nebo iOS s verzí 13.5 nebo novější. Lidé si v první verzí stěžovali, že aplikace nemohla běžet na pozadí systému. Dále se na jaře objevily obavy ohledně soukromí uživatelů a možné zneužití dat. 

Dalším nešvarem byla velká spotřeba baterie. Aplikace totiž fungovala přes rozhraní Bluetooth a samotné sledování bylo velmi náročné na baterii. Google (Android) s Applem (iOS) však tuto funkci podpořili a kladli větší důraz na anonymitu. Aplikace samotná tedy neshromažďuje informace o svých uživatelích, nýbrž pouze snímá vaši polohu. S druhou verzí eRoušky tak nemusíte svůj iPhone častěji nabíjet a nemusíte se obávat, že vláda sleduje vaše citlivá data.

Aplikace samotná tedy neshromažďuje informace o svých uživatelích, nýbrž pouze snímá vaši polohu.

Aplikace funguje tak, že každé zařízení s touto aplikací má své unikátní číslo, které se jednou za čas změní (cca. 1 až 2 hodiny). Jediné co sleduje je, zda se nepotkal s jiným unikátním číslem. Ve chvíli když je někdo pozitivní, aplikace do systému zapíše, že jste se setkali s těmito „unikátními“ čísly. Následně vás Apple (iOS) či Google (Android) kontaktují prostřednictvím unikátního čísla, tedy ani oni nevědí o čí telefony se jedná, že jste se setkali s nakaženou osobou. Kontaktované osoby však nebudou znát identitu nakaženého.

Co dál?

Aplikace vám posléze zašle doporučený návod, formou notifikace, jak by jste měli nadále postupovat. Z vlastní zkušenosti vím, že pokud jsem byl kontaktován, že jsem byl v kontaktu s nakaženou osobou, navštívil jsem svého obvodního lékaře a na požádání mi lékař vystavil e-žádanku, kterou mi vystavil během minuty. Následně jsem navštívil odběrové místo, kde mě nakonec na základě vyplněné e-žádanky otestovali.

Samozřejmě zda budete kontaktovat lékaře je čistě na vás a můžete toto upozornění zcela ignorovat. Samozřejmě jako zodpovědní občané bychom měli dbát na vydaných doporučení, i když se nám zdají občas nesmyslná.

2 thoughts on “Nebojte se používat eRoušku

  1. Vidím jeden základní problém: ne každý má chytrý mobil, tedy ne každý si může nainstalovat příslušnou aplikaci.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.