Vlivem hned několika faktorů pokračoval růst prodejů Maců i ve čtvrtém kvartále roku 2020. Pozice Applu na trhu s počítači se však nijak výrazně nepohnula, protože prodeje rostly i ostatním značkám. Přesto Apple zvýšil svůj podíl na trhu na úrok některých z největších výrobců.

Apple je tradičně čtvrtým nejvýznamnějším výrobcem počítačů na světě. Jak je vidět v tabulce níže, náskok mají značky Dell, HP a Lenovo před Apple veliký. Z meziročních údajů nicméně vyplývá, že si Apple oproti roku 2019 přilepšil. Nárůst prodejů Maců v posledním čtvrtletí roku 2020 přesáhl 30 %, což je zdaleka největší číslo ze všech uvedených výrobců. Ač byl celý rok pro technologie díky pandemii velmi úspěšný, ne všichni si udrželi růst po celý rok, např. HP už na konci roku 2020 zaznamenalo mírný pokles oproti roku předešlému, ostatní výrobci se pak průměrně drželi 15 procentního růstu.

Čísla prodejů Maců už několik let nejsou přesná, protože je Apple přestal uvádět. Na svých výročních zprávách uvádí pouze finanční výkon jednotlivých segmentů jejich portfolia, jako např. Mac, iPhone, iPad, Wearables apod. Abychom dostali čísla pro níže uvedené tabulky, musí být odhadnuty tržními analytiky, jako tentokrát např. společností Gartner. Tentokrát dospěli k závěru, že Apple prodal téměř 7 milionů počítačů pouze za čtvrtý kvartál, což vychází zhruba na čtvrtinu prodejů Lenova. Obě tyto značky byly v minulém kvartále nejvýkonnější a o největší podíl navýšily své zastoupení na trhu.

Celosvětové prodeje počítačů v Q4 2020

Apple je jednou z mála firem, které se snaží zlepšovat kvalitu tak, aby se to neprojevilo negativně na konečné ceně produktů. Zatím to funguje, ovšem uvidíme, jestli je to dlouhodobě udržitelné.

Na obrázku níže můžete vidět vývoj počtu Maců v oběhu. Apple se za posledních 14 let v USA vypracoval k zhruba 14% podílu na trhu, s tím, že v posledních letech je tento údaj relativně stabilní. Je vidět pravidelná oscilace v rámci jednotlivých let, ale průměrný udaj je celkem stabilní. Celosvětový podíl Maců na trhu s počítači se od roku 2014 pohybuje okolo 7 %, v posledním roce však můžeme vidět nevídaný nárůst. Vypadá to, že Mac poprvé překročil “magickou” hranici 8 %.

Analytici ovšem uvádí, že to není náhoda a tento trend bude v následujících letech ještě pokračovat, měl by dokonce stoupnout až na dvojnásobek doposud prodávaných jednotek. Bude to způsobeno velice dobře vyvedeným odchodem od čipů Intelu a představením konkurenceschopných a přesvědčivých konfigurací a novinek, které upoutají pozornost doposud nevídaného množství zákazníků. Jak jsme psali zde, Apple na rok 2021 plánuje MacBooky s novými monitory i čipy, tak stejně i na rok 2022 a to se vůbec nebavíme o stolních počítačích, pro něž Apple chystá zbrusu nové, více něž stojádrové, supervýkonné procesory!

Podíl Macu na trhu s počítači

Pokud se podíváme na údaje z celého světa pro rok 2020, i zde je pořadí největších prodejců počítačů stejné. Apple ale na rozdíl od ostatních značek zaznamenal zdaleka nejvyšší tržní nárůst, a to o 22,5 % oproti roku 2019. Ostatní značky se i přes velmi lukrativní covidovou pandemii zřídkakdy svými prodejními nárůsty přehouply přes 8 %. Tato data odpovídají výše uvedenému údaji o historicky největší úspěšnosti prodejů Maců a zdá se, že počítačům s jablkem začínají holdovat i lidé odjinud než pouze z USA. Bezpochyby největší vliv na to bude mít právě úspěšná Apple Silicon Transition, kterou Apple především v tomto roce pořádně rozjede.

Celosvětové prodeje počítačů za celý rok 2020

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.