Náčrt prototypu Apple II se vydražila za 630 000 dolarů

Poté, co se za 737 tisíc dolarů vydražil plně funkční počítač Apple-1 i s balením a podpisem Steva Wozniaka, šly nedávno do dražby skici a programovací instrukce k prototypu Apple II, které Wozniak vytvořil vlastní rukou. Kupce vyšly na více než 630 tisíc dolarů.

Soubor dokumentů je napsaný rukou a sestává mimo jiné z pěti stran schématu elektrických obvodů a poznámek. Dále máme 12 stran ručně napsaných programovacích instrukcí včetně návodu s 28 kroky a 6 okopírovaných stran s anotacemi k displeji, časům a dalším technickým záležitostem. Sám Wozniak postupně dopisoval poznámky ke změnám v obvodu či programování, jak prototyp Apple II sám sestavoval. Pravost těchto poznámek potvrdil, než šly dokumenty do aukce.

Jak jde čas, nejstarší elektronika z dílny Applu nabírá prudce na hodnotě. Asi ještě pár desítek let potrvá, než vaše barevné počítače z konce minulého a začátku tohoto století budou dražitelné, nicméně o tom to celé přeci je. Jsou tu lidé, kteří si zařízení kupují jako sběratelský kus, nikoliv jako spotřební zboží. Díky nim pak můžeme sledovat, jak se měnily nejen produkty, ale i balení, materiály, design a prostě jak šel čas.

Staré výrobky a jiné předměty spojené s Applem dnes pomalu nabírají na hodnotě. Draží se za desítky i stovky tisíc dolarů.

Na stejné aukci se kromě skic za 75 000 dolarů prodala i klávesnice Battleship podepsaná Stevem Jobsem i Wozniakem a další Jobsovy dokumenty za 12 500 dolarů.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.