Na koronavirus ve svých prodejích letos nejvíc doplatí počítače a iPady

Pandemie zahýbala světovými trhy mnoha způsoby. Co se elektroniky týče, obecně se prodávalo méně než se očekávalo. Podle posledních zpráv padl trh s iPhony v první čtvrtině roku 2020 o asi 8 %, což je v globálním měřítku docela veliké číslo. Není ale důvod zoufat, podle průzkumu struktury prodávaných telefonů v prvním kvartále vede poslední řada jablečných telefonů na celé čáře. Konkrétně iPhone 11 převyšuje svými prodeji jak loňského vítěze v prodejích iPhone Xr, tak všechny vlajkové i levnější telefony konkurenčních značek společně s Pro verzemi iPhonu 11. Pokud ale člověk vezme v potaz, že iPhony 11 Pro a 11 Pro Max jsou de facto jeden telefon vyvedený ve dvou velikostních variantách, a jejich samostatné prodeje sečteme, dostaneme model 11 Pro na druhou příčku hned za iPhone 11. I přes osmiprocentní propad si tak poslední řada iPhonu i loňský obrovsky populární iPhone Xr vedou fantasticky a uvědomme si, že do těchto statistik není započítán nejnovější iPhone SE 2020, o jehož očekávaném úspěchu snad netřeba mluvit. Už teď se těšíme na čísla za další kvartály. Níže uvedená prognóza tvrdí, že ve zbytku roku a hlavně příští rok se dočkáme návratu k dobrým prodejům, což bude znamenat větší ochotu zákazníků investovat do posledních iPhonů, které jednoduše táhnou. Nárůstu prodejů iPhonů stoprocentně pomůže i zmíněný iPhone SE, který svou příznivou cenou mnohým přijde v této době vhod.

iPady nejsou potřeba

Překvapivě však tolik netáhnou iPady, jejichž prodeje rovněž zaznamenaly propad a zdá se, že se z toho budou zotavovat poněkud déle. Společnost Canalys tvrdí, že lidé vlivem současné krize upustí v průběhu tohoto roku od nákupů nadbytečných či doplňkových produktů, jako je iPad, pokud nedojde k významnému zotavení ekonomiky v následujících kvartálech. Ano, čtete správně, trh stále nechápe iPad jako náhradu počítače… Je nutno také podotknout, že ač jsou analyzována celosvětová data, Canalys odhaduje budoucí prodeje z chování severoamerického trhu. To znamená, že by s prodeji tabletů stále mohl zahýbat zbytek světa. Pokud se tak ale nestane a ekonomika se nezotaví, trh s tablety by měl začít růst nejdříve v roce 2022, a to pouze o 4 % meziročně.

Co se počítačů týče, to nejhorší mají prý už za sebou a v následujících kvartálech bude trh s počítači trpět jen malým meziročním propadem, především v porovnání s neúspěšným prvním kvartálem. Vliv na relativně brzký návrat k normálu má obnovení zdravého řetězce globálních dodávek a opět zvýšený výkon továren v Číně, jež budou nadále schopny pokrýt poptávku po počítačích do vzdělávání a pro zaměstnance, kteří pracují na dálku. Doposud se v tomto segmentu odehrál devítiprocentní propad v Q1, nejvíce ze všech, který ale bude z části vyvážen v nadcházejících časech a převážně příští rok, podobně jako to platí pro jiné oblasti trhu. Bez dobrých vyhlídek tak pravděpodobně zatím zůstávají pouze iPady, kde bude muset Apple ztracené tržby vykrýt z předpokládaného úspěchu iPhonu SE a již etablovaných “wearables”, jichž Apple taky prodává nejvíc na světě.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.