Elon Musk je druhým nejbohatším člověkem světa

Elon Musk bude asi na rok 2020 vzpomínat ze všech miliardářů na zemi nejlépe. Za tento kalendářní rok se mu totiž podařilo vystoupat z 35. místa na 2. místo v žebříčku nejbohatších lidí na světě. Bohatší než on je dnes pouze Jeff Bezos, šéf Amazonu. Situace okolo Muskova bohatství však není tak jistá, jako v případě ostatních.

Musk je známý vizionář a snílek. Jako podnikatel je známý pro svou neutuchající víru v budoucnost elektromobility ve všech jejích ohledech a v největší pokrok v dobývání vesmíru. Projekty Tesla a SpaceX jsou úspěšné, Muskovi se daří inspirovat ostatní a přesvědčit je, že jeho představy nejsou bludy. Možná i díky těmto schopnostem přitáhnout pozornost se mu letos podařilo zněkolikanásobit svůj kapitál. Podle Indexu miliardářů Bloombergu stouplo Muskovo jmění jen v tomto roce o obřích 100 miliard dolarů a momentálně se pohybuje okolo 128 miliard dolarů. Překonal tak i Billa Gatese, který se dlouhá léta držel dokonce na prvním místě žebříčku nejbohatších. Teprve v roce 2017 byl překonán právě Jeffem Bezosem a svého jmění se systematicky “zbavuje”… Ne že by ale své peníze vyhazoval. Se svou ženou mají nadaci Bill & Melinda Gates Foundation, prostřednictvím níž od roku 2006 rozdali 27 miliard dolarů na podporu různých forem chudoby. Gates je dnes mnohem více filantrop než podnikatel.

Technologie jsou dnes nejvíce se rozvíjející obor průmyslu. Již dlouho pozorujeme třeba raketově stoupající hodnotu Applu společně s dalšími značkami jako Facebook, Google aj. Není divu, že když Apple dosazuje nejvyšších hodnot jako firma, budou rekordního bohatství dosahovat i zakladatelé těchto společností. Grafické znázornění jmění dnešních představitelů technologických firem si můžete zobrazit zde, je to těžko k pochopení.

Musk se včera stal druhým nejbohatším člověkem na světě. Odborníci však varují, že momentální hodnota Muskova jmění může být pouze dočasná.

Muskova automobilka Tesla, jejíž podíl tvoří právě většinu Muskova jmění, letos svou hodnotu zpětinásobila. Sedí momentálně na hodnotě 500 miliard dolarů, se začáteční hodnotou letos v lednu někde okolo 100 miliard. Je to nejbohatší automobilka na světě. Paradoxní je, že Tesla vyrábí jen zlomek aut v porovnání s tradičními automobilkami. Taková Toyota vyrobí 10 milionů aut ročně oproti nuzným 500 000 Tesly naplánovaných pro letošní rok. Odborníci mají obavy, že nárůst hodnoty Tesly nabral netradičně rychlé tempo a varují, že momentální hodnota Muskova jmění může být dočasným opojením. Ať už se ale stane cokoli, hůře než letos na jaře na tom Musk určitě nebdue.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.