Nedávno jsem si přečetl článek z redakce Apple novinky, že se zanedlouho začnou prodávat MacBooky Pro s mini-led displejem. V článku nás také informovali o nově příchozích MacBoocích s 14″ displejem. Vzhledem k tomu, že technologie mini-LED je nová, rád bych vám ji dnes představil. Rád bych tento pojem mini-LED vysvětlil, abyste věděli, co nás v příštích letech čeká.

Mini-LED je nová technologie, která vylepšuje tzv. stmívání televizorů. Pixely díky této technologii nebudou prosvítat (tolik) a tím ovlivňovat ostatní diody, které mohou svítit již jinou barvou. Naopak diody v technologii mini-LED budou pouze světlo propouštět. Dokážou tudíž přesněji kopírovat zobrazený obsah. Výsledkem je například lepší kontrast a lepší zobrazení černé.

Většina monitorů využívá technologii LCD, která bohužel nedokáže krystaly podsvícení „zakrýt“ dokonale. Výsledkem je tmavě šedá barva tam, kde by měla být absolutní černá. To snižuje kontrast obrazovky, a tedy i celkovou kvalitu obrazu. Ten je potom vybledlý, nevýrazný a postrádá hloubku. Řešení těchto problémů nabízí právě lokální stmívání (local dimming), které zapíná podsvícení jen tam, kde má být obraz jasný. V místech černé je naopak podsvícení neaktivní.

Mini-LED řeší problémy současných LCD displejů, které využívají podsvícení celé plochy pod obrazovkou. Oproti nim zde funguje tzv. local dimming, který umí v černých místech podsvícení skutečně vypnout.

Diody technologie mini-LED jsou mnohem menší než diody standardního podsvícení. Mají 0,1 mm nebo i méně. Díky tomu mohou kopírovat obraz přesněji než méně vyspělé varianty podsvícení. Jedná se o nejlepší variantu lokálního stmívání, jakou dnes můžeme v televizorech najít. Její výhodou je zásadní vylepšení kvality podsvícení, tedy kontrastu a z něj plynoucí hloubky obrazu. A protože je mini-LED stále technologií LCD, její zásadní výhoda spočívá též ve velmi nízké ceně.

Přicházejí lepší časy

Velmi se těším až novou technologii Apple vypustí (snad nejen) na svých MacBoocích. Jako fotografa mě zajímá kombinace kontrastu s jasem a samozřejmě vyobrazení černé. Nezodpovězenou otázkou stále zůstává cena. Zdraží Apple MacBooky? Nahradí mini-LED kompletní nabídků displejů na nových MacBoocích?

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *