Poslední řada iPhonů je vybavena patentovanou technologií bezdrátového nabíjení MagSafe, jejíž princip spočívá v magnetickém uchycení nabíječky k zařízení. Kvůli průzkumům musel Apple uznat, že tato technologie může způsobovat narušení elektromagnetického pole určitých zdravotnických zařízení. Teď jsme se dočkali nebezpečnějších varování.

Problém MagSafe spočívá v nadměrném množství magnetů, které jsou potřeba k uchycení nabíječky a nabíjeného zařízení u sebe. V praxi je to velice pohodlné a praktické, člověk ale musí na druhou stranu zřejmě počítat s určitými riziky. Osobně si myslím, že to Apple bude do budoucna řešit, protože je zde šance na veliký problém. Potvrdilo se, že pokud budete váš iPhone nebo jeho MagSafe nabíječku držet dlouho poblíž svého operovaného srdce, může dojít k narušení funkce vašeho kardiostimulátoru nebo defibrilátoru.

K dokumentaci na podpoře Apple dopsal, že defibrilátory nebo kardiostimulátory skutečně mohou být náchylné k jiným radiovým či magnetickým zařízením v blízkosti. Aby spolu váš implantát a iPhone neinteragovaly, máte jej udržovat přinejmenším 15 cm daleko od vašeho srdce, a více než 30 cm, pokud nabíjíte. To se elektromagnetické pole proudem elektřiny zvyšuje. Magnety umožňující MagSafe jsou totiž výkonnější, než magnety v jakékoli jiné elektronice. Apple to pak doporučuje konzultovat s vaším kardiologem, pokud máte obavu a potřebujete se o vašem implantátu dozvědět více.

Mějte na paměti, že silné magnety v těle iPhonu se mohou přitahovat s jinou elektronikou a narušit její chod. Pokud mají vaši prarodiče iPhone 12, informujte je o tom.

Apple ale odjakživa uznával, že magnetická nabíječka může interagovat s jiným elektronickým zařízením – koneckonců je to pravda stará jako sama elektronika. Apple akorát nepředpokládá, že se vám může při používání iPhonu něco přihodit. Podle jejich testů by na to magnety přesto neměly být dost silné. Opačně se však vyjadřuje magazín Heart Rhythm Journal slovy, že iPhone 12 může “potenciálně dočasně přerušit život zachraňující léčbu” právě vlivem interference s implantátem.

V článku stojí, že trojice doktorů držela iPhone 12 v blízkosti defibrilátoru pacienta, který po dobu testu přestal fungovat. Jeho funkce se po odstranění telefonu obnovila, nicméně ten stav po dobu přiložení iPhonu může podle autorů testu potenciálně ohrozit pacientův život. Vědci doporučují nenosit iPhone v kapsách na hrudi, pokud jste absolvovali operaci srdce, jejímž předmětem byla aplikace elektronického zařízení. Nemusí si s vaším iPhonem rozumět zdaleka tak dobře jako vy… Doktoři vyzývají kolegy, aby o tomto narušování pravidelně informovali své pacienty. Narušení totiž nemusí potenciálně způsobit jen iPhone, ale i jiná nositelná elektronika.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.