Apple dal návod, jak správně nabíjet přes MagSafe

Apple v posledním příspěvku na webu Apple Support ohledně nabíjení přes MagSafe uvedl několik podstatných detailů o tomto novém bezdrátovém způsobu nabíjení. Pojďme si je dnes ve zkratce shrnout.

MagSafe je velice pohodlná technologie nabíjení, která místo zdířky využívá magnetického přichycení kontaktů kabelu a nabíjeného zařízení. Vymyslel ji Apple a velice se osvědčila především v MacBoocích, kde přítomnost magnetů zabránila případnému stržení celého zařízení na zem, pokud někdo omylem zakopl o kabel. Pokud jste se připojili k nabíječce např. v kavárně a někdo prošel okolo, při zavadění o kabel ho akorát odpojil. Dnes, když máme na Macu konektory USB-C, už existuje větší riziko shození celého notebooku, přestože konektor USB-C nevyužívá žádný způsob pojistky, tudíž je jednoduché jej vypojit.

Apple pak použil namísto klasického Qi nabíjení formu MagSafe v Apple Watch, které využívají magnetického dýnka pro přiložení nabíjecí plošky. Letos byl po neúspěchu AirPower uveden MagSafe v iPhonu. Aneb nepůjde-li Mohamed k hoře, půjde hora k Mohamedovi. iPhone teď umožňuje uživatelům využívat třech různých typů nabíjení – nejrychlejší konektor lightning, v pořadí druhý nejrychlejší a nejpraktičtější MagSafe konektor a potom bezdrátové Qi nabíjení, pro něž musíte telefon fyzicky někam odložit. Osobně si myslím, že je užitečné pouze při nočním nabíjení na nočním stolku. Apple ve zprávě nicméně uvádí, že MagSafe, stejně jako lightning, dovede profitovat z připojení k adaptéru standardu Power Delivery. Power Delivery je standard rychlého nabíjení přes USB-C a Apple je jeho největším fanouškem. Další podstatnou informací je, napájecí MagSafe kabely jsou k dispozici pouze s USB-C, protože nabíjení přes USB-A je nekompatibilní, z čehož vyplývá, že by se k nabíjení měly používat zásadně adaptéry s USB-C PD s minimálním příkonem 20 W.

MagSafe, stejně jako lightning, dovede profitovat z připojení k adaptéru standardu Power Delivery.

Důvod je prostý. Když iPhony 12, 12 Pro a 12 Pro Max povolí nanejvýš 15 W příkonu, potřebujete mít něco navíc na pokrytí různých ztrát a aby se adaptér zbytečně nepřetěžoval. Vždy je potřeba mít trochu nadbytek výkonu. Výjimkou je iPhone 12 mini, který umožní nabíjet pouze 12 watty. Zde by možná mohl být přijatelný i adaptér o příkonu 15 či 18 W, avšak Apple pro celou modelovou řadu 12 doporučuje celých 20 W. Výkon nabíjení se zpomalí na 7,5 W, což je klasická nejvyšší rychlost bezdrátového nabíjení všech předchozích iPhonů, pokud budete mít při nabíjení k iPhonu připojené nějaké zařízení jako sluchátka. Zajímavé je, že nabíječka MagSafe je kompatibilní i s jinými telefony, které pouze podporují nabíjení přes Qi, jen bude nabíjení probíhat pomaleji. Celým kouzlem MagSafe v iPhonu 12 tak zřejmě je velice těsné přichycení výkonné cívky nabíječky u výkonné cívky iPhonu pomocí pevného magnetu. Jedině tak dovede Apple regulovat směřování toku energie za účelem bezpečí pro baterii i telefon.

Několik rad závěrem

Apple kromě konkrétních specifikací pro nabíjecí adaptér připojuje i užitečnou radu ohledně připojování zařízení k nabíječce, respektive přesný postup. Může se to zdát jako maličkost, ale pokud se nad tím člověk zamyslí, skutečně to dává smysl. Apple radí, aby uživatel nejdříve zapojil konektor USB-C do síťového adaptéru, ten poté zapojil do zásuvky a za několik vteřin teprve přiložil telefon a začal nabíjet. Toto pořadí by nemělo být zpřeházeno. Pokud se vám to přeci jenom stane, měli byste podle Applu telefon odpojit a za alespoň tři vteřiny jej připojit zpět. Kabelem musí jednoduše procházet proud dřív, než k němu připojíte odběr. V opačném případě by totiž iPhone nemohl zaručit bezpečí doručení maximálního výkonu pro ono zařízení a telefon by se tak nabíjel pomaleji, než může.

Osobně jsem nad tím zatím nijak do hloubky nepřemýšlel, ale uznávám, že jsem vypozoroval, že pokud připojím samotnou drátovou nabíječku dříve do iPhonu než do zásuvky, trvá znatelně déle, než se iPhone nebo jakékoli jiné zařízení začne nabíjet. Rychlost mi přijde nakonec stejná, ale čas mezi zapojením a nabíjením je delší. Bezdrátové nabíjení je s výkonem zřejmě mnohem opatrnější. Tím, že je připojený odběr rovnou, trvá adaptéru mnohem déle vyrovnat tok proudu a domluvit se s připojeným zařízením na požadovaném maximálním odběru. Doporučuji tedy naučit se správný způsob zapojování nabíjecí soustavy co nejdříve – první adaptér s kabelem, až poté chytré zařízení.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.