Na jednu stranu je to drobnost a přehlédnutelný fakt, na stranu druhou, to je zajímavé a vtipné. Každý rok Mac fandové s napětím očekávají, jak Apple pojmenuje svůj nový operační systém macOS. Již v pondělí to budeme vědět, ale pojďme se podívat, jak tohle všechno vzniklo.

Celé to začalo, když Apple poprvé pojmenoval Mac OS X po kočkovitých šelmách. Jako první se v roce 2000 objevil medvěd Kodiak a o rok později již zmíněné kočky. Mac OS X 10.0 Cheetah (Gepard), poté Puma, Jaguár, Panther, Tiger, Leopard, Snow Leopard, Lion (lev) a Mountain Lion.

V roce 2012 Apple použil kočkovité šelmy naposledy a přešel ke kalifornským motivům. Vše v roce 2013 odstartoval OS X Mavericks. Všimněte si také, že se změnil samotný název. Z Mac OS X na zkrácený tvar OS X a nyní jen macOS. Apple v podstatě všechny operační systémy sjednotil a vše končí na OS (iOS, iPadOS, watchOS, tvOS, macOS).

Každý macOS systém je pojmenován po něčem významném v Kalifornii

Každý macOS systém je pojmenován po něčem významném v Kalifornii, například Mavericks jsou vyhlášené vlny a surfařský ráj u pobřeží Pillar Point v severní Kalifornii. Následoval park Yosemite, skalní útvar EL Capitan, Sierra, High Sierra, poušť Mojave a nyní současný ostrov Catalina. Nabízí se tak otázka, kam bude Apple pokračovat.

macOS Mammoth, Monterey, Rincon nebo Skyline? Či Avalon?

Apple každý název musí zaregistrovat jako ochrannou známku. Jsou na to jasná pravidla a procedury. Dle všeho má Apple stále patentované tyto názvy – Mammoth (kalifornský resort plný skal a jezer), Monterey (historické město), Rincon a Skyline. Kalifornský gigant také může pokračovat na ostrově Catalina, například Avalon (jediné město na ostrově Catalina). Také se může stát, že Apple se odkloní od Kalifornie, kde stojí i hlavní sídlo Apple Park, a zvolí zcela jiné názvy. A co by se líbilo vám?

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.