Patříte k těm, kteří mají FaceTime kameru na svém MacBooku přelepenou neprůhlednou páskou nebo takovým tím nevzhledným plastovým šoupátkem? Možná byste s tím měli přestat. Apple zveřejnil dokument, ve kterém jasně uvádí, že plastová krytka může nenávratně poškodit váš MacBook v zavřeném stavu.

Sám osobně si myslím, že je to lehce paranoidní a zbytečné. macOS sám o sobě je velmi bezpečný. Jakmile spouštíte nějakou novou aplikaci, vždy se vám objeví okno s dotazem, zda aplikaci udělíte přístup ke kameře. Zároveň při opakovaném použití se vždy u FaceTime kamery rozsvítí zelená dioda. Máte tak jasný přehled o tom, že nějaká aplikace právě teď využívá vaši kameru.

Apple před těmito praktikami varuje a zdůvodňuje, že konstrukčně jsou MacBooky dělané tak, že je velmi malý prostor mezi klávesnicí a displejem a cokoli nalepeného uvnitř může vést k poškození. Jako příklad uvádí i nový 16“ MacBook Pro, který má tenké rámečky. Pokud musíte mít přelepenou kameru, mnohem lepší je použít lepící papír či tenkou neprůhlednou pásku. Rozhodně ne plastovou krytku.

Apple před těmito praktikami varuje a zdůvodňuje, že konstrukčně jsou MacBooky dělané tak, že je velmi malý prostor mezi klávesnicí a displejem a cokoli nalepeného uvnitř může vést k poškození.

To samé samozřejmě platí i u iPhonu a iPadu. Zde sice nehrozí poškození displeje, ale krytka či lepící páska působí nevzhledným dojmem a zároveň je zcela zbytečná. V případě iPhonu dokonce můžete přijít o některé funkce, například True Tone, který využívá pro detekci světla přední čočky.

Chovejte se zodpovědně

Obezřetnost je jistě na místě, ale vše s rozumem. Stačí když se budete chovat zodpovědně, tedy klikat a otevírat jen důvěryhodné odkazy, vyhýbat se reklamám a podivným sdělením. To samé platí o různých webových stránkách pro dospělé. Sám osobně jsem se na Applu ještě s žádným virem či škodlivým malwarem nesetkal, tedy u mých vlastních zařízeních. Na druhou stranu jsem již viděl poškozené MacBooky, ale většinou stačilo vše kompletně přeinstalovat.

Máte přelepenou kameru na svém MacBooku?

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.