RAM a úložiště procesoru M1 se dají upgradovat, přišli na to technici v Číně

Čínským technikům se podle zpráv podařilo upgradovat operační paměť a úložiště Macu s čipem M1, což bylo doposud považováno za nemyslitelné. Ukazuje se, že čipy Apple Silicon jsou podle všeho flexibilnější, než nám bylo tvrzeno.

První zprávy o tom, že se čínským technikům podařilo rozšířit paměť, jež byla doposud považována za tzv. soldered, tedy přitavenou k základní desce a pevně spojenou s CPU a GPU, se začaly čínskými médii šířit během víkendu. Dnes je ale začaly potvrzovat i mezinárodní zdroje, což dává zprávám jistou důvěryhodnost.

Provedeno to bylo relativně jednoduchou procedurou. Technikům v čínském Kantonu (Guangzhou) se podařilo oddělit RAM od čipu M1 a blízko se nacházejícího modulu SSD a nahradit je komponenty s větší kapacitou, které momentálně macOS umí rozpoznat. Takto je možné nepoškodit zařízení a systém výměnu bez problému přijme. Jako důkaz jsou na internetu k dispozici obrázky dokumentující proces výměny RAM a SSD u základního modelu MacBooku Air s M1 s 8 GB RAM a 256 GB paměti. Po výměně má MacBook instalovaných 16 GB RAM a 1 TB úložiště, které jsou správně zobrazovány v macOS.

Tato „jednoduchá“ výměna je ale samozřejmě velmi komplikována tím, že komponenty jsou z výroby zataveny, ale fakt, že to je možné provést i přes to veliké riziko, je pro mnoho uživatelů dobrá zpráva. Ne snad že by se to každý majitel nového MacBooku snažil dělat doma na vlastní pěst, ale může nám to dát určitou naději, že se i v případě koupě počítače s Apple Silicon budeme někdy moci dočkat pozdější rozšiřitelnosti. V tuto chvíli ale tento invazivní upgrade poruší veškeré záruky Applu.

Zatímco Apple brání zásahům do svých zařízení, ukazuje se, že provést rozšíření je stále technicky možné. Kdoví, jestli to někdy bude oficiálně umožněno i jinde než u Macu Pro…

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.