Otázka paměti RAM v nových počítačích s čipem M1

Chystáte se koupit nový MacBook 2020 s čipem M1 a nejste si jistí, jestli se vám vyplatí si připlatit za větší úložiště RAM? Pokud ano, tak jste tu správně. Pokusím se vám dnes pomoci udělat tu nejlepší koupi.

Jsou pouze dva důvody, proč si koupit verzi s 16 místo 8 GB RAM jakéhokoli nového Macu. Peníze a fakt, že jste hardcorový uživatel. Pokud váš rozpočet jednoduše pokryje náklady na 16 GB RAM v novém MacBooku, proč ne. V budoucnu se vám bude lépe prodávat a jediný důvod, proč si nepřiplatit za lepší verzi, je její cena. Pokud plánujete tvořit velmi náročné video projekty, rozsáhlou práci s Lightroomem a Photoshopem, 3D vizualizace apod., 8 GB operační paměti navíc přijde vhod. Když ale říkám velmi náročné projekty, mám na mysli ultra náročné projekty. Hned vysvětlím.

Už 8GB verze nového MacBooku Air zvládne s naprostou jistotou veškerou práci, co jí svěříte. S videem má naprosto nulové potíže a videa ve 4K exportuje v jakémkoliv programu. Vyzkoušel jsem si zpracovat video z fotoaparátu Sony A7 III, kde byly záběry ve 4K s datovým tokem 100mb/s. MacBook v pohodě zvládl video sestříhat, upravit barvy, to vše bez jakéhokoliv zaváhání. Pohyb po timeline byl extrémně plynulý a export videa velmi rychlý. To vše na základním MacBooku Air s 8 GB RAM a, připomínám, s žádným větrákem. Vyzkoušel jsem také video v 6K. K tomu se ani není třeba vyjadřovat, MacBook to zvládl stejně plynule jako výše zmíněné 4K.

MacBook Air s 8 GB RAM zvládne s naprostou jistotou veškerou práci, co mu svěříte.

Další kapitolou je multitasking. Vězte, že jako základní i pokročilý uživatel opravdu nepotřebujete více než 16 GB RAM. Dokonce i když jste hardcore náročný uživatel Chromu, který má vždy v prohlížeči otevřených přes 50 oken. MacBook s M1 to zvládne velmi jednoduše a dá se u toho dělat spousty další práce. Můj MacBook Air s 8 GB RAM měl otevřených 50 oken v Google Chrome, u toho byl spuštěný Photoshop, Lightroom, Word, 75 000 řádků dat v Excelu, na YouTube se přehrávalo video ve 4K a na pozadí hrála hudba ze Spotify. 8 GB paměti přitom nepředstavovalo žádnou překážku. A víte, co je nejlepší? MacBook u všech těchto úloh exportoval to 4K video!

Práce i zábava

Ano, s naprostým klidem v duši můžete na nových MacBoocích hrát hry. Hry s grafikou nastavenou na velmi slušnou úroveň jde pořád hrát na 60 FPS, akorát těch her momentálně bohužel není moc, které by byly s čipem M1 plně kompatibilní. Očekávám, že se to zanedlouho změní. Nejdůležitější je, že Fortnite jede plynule, no ne?

U Photoshopu a Lightroomu není co řešit. Air neměl problém s jakkoli těžkými úlohami. Ve Photoshopu zvládl ty nejnáročnější plakáty a v Lightroomu zvládl přecházet mezi stovkami fotek focených do RAW. Závěr je tedy velmi jednoduchý. Pokud jste uživatel, který i s novým čipem potřebuje 16 GB RAM, tak jste o tom pravděpodobně přesvědčeni již dávno. Jestliže jste tento článek dočetli až do konce a doufali, že vás v potřebě šestnácti GB utvrdím, tak to tak není. Myslím si, že si vystačíte s osmi…

6 thoughts on “Otázka paměti RAM v nových počítačích s čipem M1

 1. Mezi stovkami fotek? To je snad minimum…. Co takhle ca 15000 RAWů, 24 Mpx v různých složkách. Pokud bude hladce zvládat, je možno o tom pouvažovat…

  1. Jakmile zvládne stříhat 6k-8k video, zásadně bych se nebál 15 000 RAWů. Pokud chcete mít, ale jistotu i do budoucna, pouvažoval bych, jestli by se nesplatilo 6 000Kč navíc. MacBook svým výkonem vydrží i 8-10 let, to je v přepočtu necelých 1000Kč ročně.

  1. Nároky se určitě zvyšují s přibývajícími funkcemi. Bavíme se ale pořád o systému s procesorem x86… O kompatibilitě s M1 není v přiloženém článku žádná zmínka. ARM sladěné s OS se běžně vymyká všem tradičním požadavkům. Nikdo nicméně netvrdí, že 16 GB nepomůže. Benchmarky to ukazují, i M1 profituje z větší RAM. Jen je to mnohem méně potřeba než doposud. Úplně stejně jako u iPhonu a iPadu. RAM je přístupná přímo na čipu, tudíž je komunikace s ní mnohem rychlejší, funguje jako něco větší cache paměť… Musíme k ARM přistupovat s úplně jinými očekáváními než k Intelu. Nezapomeňme taky, že produkty od Adobe nebudou optimalizovány dříve někdy v Q1 2021… Určitě udělají hodně pro to, aby nebyli majitelé 8GB MacBooků a Maců mini s M1 ochuzeni.

   1. M1 má být super rychlá, ale nedovedu si moc představit, jak by ARM instrukční sada snížila paměťovou náročnost při zpracování obrazových dat. Když to hodně zjednodušším, tak např. 24 Mpix 8 bit obrázek zabere v paměti stejně místa ať je to na jakémkoliv procesoru. Další věc je, že operační paměť M1 je sdílená, což je super z pohledu rychlosti, ale znamená to, že CPU nemá pro sebe celých 8GB (16 GB). Něco ještě ukousne GPU a neural engine.

    1. Ano, máte pravdu. Matematika je neúprosná, nejde si s čísly dělat, co chcete. Myslel jsem na Vás a díval se na nějaké recenze na YouTube. Je to teď hodně žhavé téma, takže je možné, že uživatelé mohou postupně objevit relativně dost odlišné informace a bohužel ne všichni zmiňují úplně všechno nebo na něco nemusí ani narazit, což že škoda, ale i kouzlo této práce. Doporučuji zhlédnout video pod přiloženým odkazem níže, především od času cca. 10:45. Recenzent tam zmiňuje, že ho macOS čas od času při práci třeba v Premiere Pro upozornil na nedostatek RAM. U nikoho jsem to doposud neslyšel, od LTT bohužel ještě recenzze nevyšla. Určitě o ni tady budu psát, moc se na ni těším, už několikrát jí dělali promo, že se na ní pracuje. V přiloženém videu je nicméně vidět, že ten program zabírá téměř celých 8 GB a uvolněním při zavření Finderu (pokud to vůbec jde) mu člověk fakt moc nepomůže… Neumím to vysvětlit a chápu vaše námitky, ale skutečně to je asi nějak softwarově pořešené… Mějte na paměti, že programy z dílny Adobe nejsou optimalizované pro M1, takže to zřejmě po optimalizaci v následujících měsících vyskakovat přestane. Je to doposud nevídané.

     https://www.youtube.com/watch?v=QgFd_w2n1es

Comments are closed.