Pomalu se na trh začínají dostávat laptopy s nejnovějšími čipy od Intelu. Jedná se o 11. generaci zvanou Tiger Lake, jež se vyznačuje především 10nm architekturou a nejnovější grafickou jednotkou zvanou Intel Xe, která podle dosavadních testů předvádí skutečně skvělé výsledky. A protože Intelu teče do bot, snaží se na své nové čipy upoutat co nejvíce pozornosti.

Určitě jste zaznamenali vlnu skvělého hardwaru, se kterou se na podzim minulého roku vytasilo AMD. O parník výkonnější čipy architektury Zen 3. generace, které zostudily nejen 10. generaci desktopových čipů Intelu, ale i vyhlídky na 11. generaci pro desktop. Intel taky díky Apple Transition ztratil přízeň Applu a i ostatní výrobci jako Microsoft nebo Amazon plánují od Intelu odejít. Intel byl donucen dosadit do vedení nové lidi a představil novou generaci mobilních čipů, která bude následována 11. generací desktopových procesorů.

Nejnovější mobilní čipy sice nejsou tak úsporné jako M1, dovedou ale nabídnout skutečně působivý výkon, který představuje především obrovské zlepšení oproti posledním generacím a drží krok s konkurencí. Pokud toto Intel předvede i s 11. generací pro desktop, na kterou všichni netrpělivě čekáme, vyjde z této situace nakonec mnohem lépe, než jsme si mysleli. Takový hardware ale musel být vyvíjen roky… Je zarážející, že jsme o něm nic nevěděli a že sám Intel nechal svůj hardware v posledních letech tak upadnout. Přijít o důvěru zákazníků a téměř ztratit těžce nabyté dominantní postavení, nechat konkurenci představit lepší produkty a pak slavnostně přijít se skvělým výrobkem – to je zvláštní obchodní strategie…

Intel nicméně v rámci propagace svých nejnovějších čipů provedl několik testů, v nichž jeho čipy vyšly lépe než M1. Výsledky těchto testů jsou objektivní a legitimní, ale je nutno podotknout, že mnohá měření proběhla v programech či oblastech, v nichž Apple z podstaty nikdy vyhrát nemůže. Tím je hraní her, což nikdy nebylo silnou stránkou macOS, přestože má M1 výkonnou grafiku, či AI software Gigapixel AI, který těží z hardwarové akcelerace čipů Intelu. Výsledku 6× lepšího než M1 bylo dosaženo právě díky této integraci, což sice zní skvěle, ale úplně stejně můžeme opěvovat skvělý výkon Final Cut Pro na Macu v porovnání s produkty od Adobe na PC… To není úplně přesné porovnání, protože Final Cut téměř vždy vyhraje a záleží pouze na jednotlivém uživateli, jaký program nebo platformu si pro práci vybere.

Intel v posledních měsících působil jako společnost bez budoucnosti. Podle všeho se to ale má změnit a čekají nás vzrušující roky.

Intel dále porovnal výdrž na baterii mezi MacBookem Air a notebookem od Aceru s procesorem 11. generace, jejichž výsledky byly shodné. Číslo, na které je Intel pyšný, je 2,3× rychlejší export powerpointové prezentace do PDF na laptopu s procesorem Intel Core i7 11. generace a 16 GB RAM oproti MacBooku Pro s M1 a 16 GB RAM. PowerPoint běžel na obou systémech nativně a Apple neudržel krok. Nezmiňují však třeba cenu systému s Windows, jelikož procesory i7 jsou špičkové čipy určené velmi výkonným strojům, zatímco M1 je low-endový mobilní čip. Pamatujme, že Apple ještě zdaleka nepředstavil čipy pro výkonné notebooky, neřkuli desktopy. I proto bychom měli brát výsledky Intelu s notnou dávkou selského rozumu a odstupu.

Intel určitě s poslední generací čipů odvedl skvělou práci a pokud si koupíte notebook s nějakým procesorem 11. generace, nebude toto litovat. Konkrétně tyto grafy vypadají pro Apple celkem děsivě a na první pohled se může zdát, že to Apple může zabalit, ale musíme skutečně mít na paměti, že Intel porovnal to nejlepší, co má, s tím nejslabším, co Apple zatím stihl uvést… Počkejme si na plánovaný 14 a 16palcový MacBook Pro s mnohem výkonnějšími mobilními ARM čipy a teprve pak uvidíme, jak se k jejich benchmarkům Intel postaví.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.