Na světě se děje hodně věcí různě často. Ale že by Linus Sebastian z kanálu Linus Tech Tips doporučil MacBook obecně, to je snad méně častý jev než návrat Halleyovy komety. O to spíš, když se ještě jedná o MacBook s novým procesorem M1, produkt první generace, který měl tolik možností zklamat. A přesto nezklamal!

Testy nejnovějších laptopů ze stáje Applu Linusův tým dokončoval ještě několik týdnů po jejich představení, aby byly výstupy z tohoto zkoumání co nejpřesnější, nejobjektivnější a nejspolehlivější. Určitě některé testy opakovali znova a znova, podobně jako ostatní recenzenti, protože jim tak dobré výsledky prostě nepřipadaly možné a přikládali to zprvu snad chybě v emulaci. Jenže opak je pravdou, emulace chybu neudělala, optimalizace je skutečně tak dobrá a data jsou neúprosná. Nové MacBooky Air a Pro s M1 nejen překonávají jejich letošní verze s procesory od Intelu, ony se výkonem vyrovnají i novému hernímu notebooku OMEN 15 s osmijádrovým procesorem AMD Ryzen 7 4800H a grafickým čipem NVIDIA GeForce RTX 2060, který vás v Česku vyjde na 40 000 Kč. Tato konfigurace představuje výkonovou špičku mezi dnešními herními notebooky. Zatímco MacBooky jsou osobní počítače pro “pouze” běžného uživatele…

Pokud vás zajímá (rovněž velmi pozitivní) verdikt testu Macu mini s M1, klikněte zde. Linus totiž udělal recenzi zvlášť pro tento desktop a zvlášť pro nabídku notebooků. Tvůrci kanálu Linus Tech Tips postavili dva nové MacBooky v samostatné recenzi před celou řadu výzev a pochopitelně zkoušeli i herní výkon. Proti Macům stály srovnatelné PC: HP Envy x360 s Ryzenem 5, Dell XPS 13 2-in-1 s Intelem i7, MacBook Air s Intelem i5, MacBook Pro s Intelem i7 a výše zmíněný HP OMEN 15. Už z tohoto výčtu je jasné, kde je problém. Většina výše zmíněných konfigurací je v přepočtu na surový výkon a poměr ceny a kvality dražších než MacBooky s M1, případně je jejich cena srovnatelná. Pokud by totiž byly ostatní počítače vybaveny srovnatelně rychlými (které neexistují) nebo příplatkovými procesory, vyšly by často dráž.

Je to potvrzeno, procesor M1 představuje ve stejném zařízení dramatické zlepšení oproti procesoru od Intelu. Nedochází k přehřívání a výkon je přesto mnohem vyšší. M1 je ta správná volba.

Pokud vás zajímají konkrétní čísla z benchmarků a renderovací časy jednotlivých testů, stačí se podívat na video nebo se proklikat na zajímavé části. Nám teď stačí vědět, že M1 byl poražen pouze herním počítačem OMEN kvůli jeho většímu počtu výkonných jader procesoru, přirozeně lepšímu chlazení a také většímu příkonu. Ve výkonu jednoho jádra se ale rozdíly smazávaly a opět vedly MacBooky s M1. A co je nejlepší? Nové MacBooky se nepřehřívají, ani MacBook Air bez větráku! Jak se ukazuje, procesory Intelu 10. i 11. generace zdaleka nestačí na nové ARM procesory od Applu a zjevně ještě hodně dlouho potrvá, než se tento stav změní. Apple nabízí až moc dobrý balíček – skvěle ergonomický počítač se super klávesnicí i displeji, skvěle odladěný operační systém, perfektní kvalitu zpracování, největší a nejlépe fungující trackpad a daleko široko nejdelší výdrž na baterii – ano, MacBook Pro s M1 skutečně přesáhne 20 hodin, což jej asi dělá nejlepší volbu pro lidi, co cestují a tráví málo času doma.

Skutečně nezbývá, než je s klidným srdcem doporučit téměř všem, kteří po Vánocích pokukují po novém notebooku… Nedá se svítit. A v momentě, kdy podle posledních zpráv je už i Adobe ve veřejném betatestování jeho kreativního balíčku, je otázkou pouhých pár měsíců, kdy budeme Mac s M1 moct doporučit úplně všem. A to jsme ještě neviděli žádný “high-end”…

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.