Apple po několika letech začíná přicházet na to, že nahrazovat lidi ve svých fabrikách nemusí být za každou cenu ideální řešení. Server Macrumors.com referuje o tom, na jaké potíže Apple při vývoji robotů pro své čínské výrobní linky narazil a proč se roboti využívají jen pro určité účely.

Příběh měl začít v roce 2012, kdy Apple sestavil tým specialistů na robotiku a automatizaci, aby vyvinuli roboty, díky nimž by se snížil počet zaměstnanců v továrnách. Roboti jsou již několik desetiletí běžně prezentováni jako budoucnost tohoto světa, jako po všech stránkách schopnější bytosti, a mnoho lidí se dokonce bojí, že roboti lidi jednou nahradí.

Apple taky vsadil na tuto kartu, ale údajně tomu nemělo být dlouho, než specialisté narazili na zcela konkrétní oblasti, kdy si robot neví rady, dělá chyby a chybí mu cit, který má právě člověk. Největšími problémy se ukázaly být šroubky a nanášení lepidla.

Zatímco člověku stačí ruce a jemná motorika na to, aby si poradil s jakkoli titěrným šroubkem, robot potřebuje na šroubování soustavu kamer a nějaké vodítko, jakým způsobem má šroubek uchytit a namířit ho. Pokud se mu to povede, začne se ztrácet v tom, jakou sílu má na šroubování použít. Zvláště tehdy, pokud Apple používá šroubky tak miniaturních rozměrů…

Nanášení lepidla na displeje byl také oříšek, protože podle pravidel Applu musí být lepidlo naneseno nanejvýš milimetr od plánovaného místa nánosu. Sestavit iPhone je hold velmi náročné na přesnost. Podle testů jsou v tom prý zkušení čínští pracovníci lepší kterýkoli robot.

Přesto ale roboti najdou v továrnách využití

Roboti nakonec našli využití ve dvou oblastech: testování nových zařízení a rozklad těch starých. Roboti testují nové Apple TV, Apple Watch a iPady. Jakým způsobem testy probíhají, není jasné. Rozklad starých zařízení je využíván v Apple Storech k vynětí komponentů a oddělení různých materiálů z těl starých iPhonů a jiných produktů, aby mohly být dále využity v rámci recyklace. Apple tak snižuje spotřebu a hlavně těžbu drahých kovů jako zlata, recykluje sklo, plasty, hliník a mnohé další. Nejnovější iPhony dnes již obsahují recyklované plasty i sklo, MacBooky a Macy využívají recyklovaný hliník. Apple se snaží být uvědomělou a svědomitou společností. My v redakci již dlouho zastáváme názor, že roboti mají lidem pomáhat a dělat jim život lepší a jednodušší. V náhradu lidí rozhodně nevěříme.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.