LiDAR – záhadný šestý element fotosoustavy iPhonu 12 Pro

Po debutu letos na jaře v iPadu Pro byly senzorem LiDAR vybaveny i profesionální modely iPhone 12. Týž senzor má na obou zařízeních jak podle Applu, tak zřejmě i ze zcela laického pohledu úplně jiný účel. V iPadu Pro je prezentován jako klíčový kus hardwaru pro bezproblémový chod rozšířené reality (AR). V iPhonu se ale účelů najde hned několik. Pojďme si je v rychlosti představit.

LiDAR představuje již šestý kus elektroniky, který se nachází v prostoru fotoaparátu iPhonu 12 a 12 Pro. Postupem času narostl počet čoček na tři (široký, ultraširoký objektiv a teleobjektiv), poté tam máme stereo mikrofony, několikadiodový blesk/svítilnu a nakonec LiDAR. Jedná se zdaleka o nejkomplexnější fotosoustavu ze všech smartphonů – podíváte-li se na konkurenci, instaluje jen vyšší počet objektivů, zrcadla a další komplikace, vymoženost jako LiDAR však nemá nikdo, tím Apple na jaře skutečně šokoval svět.

LiDAR však není vyloženě nic nového, byť jsme se jeho komerčního užití ještě pořádně nedočkali. iPhone je do jisté míry zřejmě prvním takovým uvedením LiDARu do praxe. LiDAR funguje velmi podobně jako radar, s tím rozdílem, že emitované a následně přijímané a analyzované nejsou zvukové vlny, nýbrž paprsek světla. Díky tomu, že se jedná o digitální zařízení, nikoli akustické a tedy analogové, je LiDAR ideálním přístrojem pro tvorbu trojrozměrných modelů terénů či prostorů. Mračno bodů, které LiDAR sesbírá, se dá perfektně využít k mapování a orientaci v prostoru.

iPhone 12 Pro je vybaven nejkomplexnější fotosoustavou ze všech chytrých telefonů. Narozdíl od jiných značek Apple nesází jen na počet objektivů, ale i na vylepšování blesku nebo třeba instalaci LiDARu, který přináší plno výhod.

LiDAR se ve světě využívá převážně ve velmi specializovaných odvětvích. Využit bývá archeology, meteorology nebo zeměpisci. Jediný komerční a vzkvétající způsob využití je v průmyslu autonomních automobilů, které chtějí LiDAR využít k orientaci v okolním prostředí. Autonomní auta se však v tuto chvíli nanejvýš teprve testují v pár městech v USA a zatím zdaleka neprošly potřebnou legislativou, abychom se jich v nějaké formě brzy dočkali a třeba je potkávali na semaforech.

Na co je LiDAR v iPhonu?

Apple vidí LiDAR jako takové noční vidění vašeho fotoaparátu a jako smyslový receptor. LiDAR totiž dramaticky zlepšuje kvalitu portrétního režimu, jak je třeba možné vidět na Instagramu Petra Máry, který do stories postuje fotky z nového iPhonu 12 Pro, a je na první pohled vidět, že je iPhone najednou schopen správně zaostřit i ty části foceného objektu, které nejsou jeho inherentní součástí. Mluvíme třeba o různých trčících částech oblečení nebo brčkách v nápojích. Díky LiDARu iPhone chápe, co je jeden objekt a patří dohromady. Dalším benefitem je focení večer, kde LiDAR umožní několikanásobně rychlejší ostření.

Posledním zatím zřejmým využitím LiDARu v iPhonu je ta rozšířená realita a funkce aplikace Měření. V té bylo zrovna nedávno objeveno, že se díky LiDARu dá měřit výška lidí okolo vás. Telefon dokonce pochopí jejich výšku, i když sedí na židli. I iPhone ale má dost výkonu na hry a různé náhledové aplikace, které rozšířenou realitu využijí, tím pádem i do tohoto spektra nový iPhone 12 Pro zapadá. Nemyslím však, že by LiDAR někdo v tak malém zařízení používal nějak produktivně v nějakých sofistikovanějších aplikacích, to bych očekával spíše od iPadu Pro. Každopádně potenciál roste každým dnem. Adobe představilo novou mobilní verzi Illustratoru a ten má být v budoucnu schopen vytěžit fotoaparáty na iPadu, tak kdoví, třeba tvůrci najdou způsob, jak do práce zapojit i LiDAR.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.