Nové látkové kabely s iPhonem 12 a pár rad, jak si kabely chránit

Dnes se internetem prohnala další překvapivá novinka týkající se balení nového iPhonu 12, jehož se dočkáme letos na podzim. Poté, co Apple odeslal náhodným zákazníkům dotazníky s tím, jak využívají své nabíjecí adaptéry a jak s nimi naložili po posledním přechodu na nový iPhone, což způsobilo vlnu obav, že se nedočkáme iPhonu s nabíječkou, se dnes mluví o tom, že se do krabičky dostanou zbrusu nové kabely.

Kabely nikoliv z gumy, nýbrž z látky. Velice krásně vyvedené kabely USB-C-Lightning kabely mají podle spolehlivých zdrojů nahradit i současné USB-A-Lightning kabely, jež v tuto chvíli zákazník dostane k iPhonu 11. Ty, na rozdíl od iPhonů 11 Pro, nejsou v krabičce opatřeny 18W rychlonabíjecím adaptérem s USB-C, který také najdete u iPadů Pro, ale pouze levnější, standardně nabíjecí variantou s klasickým USB-A. Letošní rok by tak měl pro Apple znamenat přechod na nabíjení přes USB-C, alespoň co se adaptérů týče, a ušetření životního prostředí a nákladů na výrobu zbytečného množství nabíjecích adaptérů a sluchátek EarPods, jež uživatelé už moc nepoužívají.

Faktem je, že mnohem větší smysl by dnes v krabičce dávaly smysl AirPods, ale ty jsou v úplně jiné cenové kategorii než EarPods a obávám se, že Apple by s takovou nikdy neudržel cenu iPhonů tak “nízko” jako teď, kdyby chtěl všem dodávat AirPods, které by se tak doma všem akorát hromadily stejně jako EarPods. Odstranění napájecího adaptéru z balení nových telefonů je docela rozumné z hlediska životního prostředí a ekonomiky, byť se jedná o dost veliké uvolnění pro zákazníka, aby si sám vybral, čím chce iPhone nabíjet. To je fajn, ale může to způsobit, že lidé budou zapojovat kabely do levných adaptérů, které občas užitek úplně přinést nemusí…

Odstranění napájecího adaptéru z balení nových telefonů je dost veliké uvolnění pro zákazníka, aby si sám vybral, čím chce iPhone nabíjet.

Musím přiznat, že adaptérem k krabičky jsem nenabíjel už notnou dobu… 18W adaptér od mého iPadu Pro nosím v tašce pro nabíjení na cestách a doma mám USB nabíjecí HUB od české firmy i-tec, který nabije až 5 zařízení najednou nesrovnatelně vyšší rychlostí než kterýkoli Applem k telefonu či tabletu dodávaný adaptér, a to pouze z jedné zásuvky. Krok Applu tedy asi chápu, ale ač osobně adaptér s jedním konektorem na denní bázi nepoužívám, chci ho mít a pokud jej nedostanu k dalšímu iPhonu, asi si ho stejně koupím… Co si také přikupuji, a ne kvůli jejich nadměrné spotřebě, jsou kabely. Těch není nikdy dost. S sebou denně nosím 2 kabely, powerbanku a zmíněný adaptér, abych nikdy nebyl se žádným zařízením na nule. Zvláštní je, že jsem ale přes nošení nikdy žádný kabel nezničil.

Péče o kabely

Čeho chce Apple novým potahem kabelů docílit? Stoprocentně lepší odolnosti. Současné gumové kabely jsou totiž pod konstantní kanonádou narážek a posměšků, že nic nevydrží a jsou přehnaně drahé. Já, jako správná iOvce, si to nemyslím, používám zásadně originální kabeláž (pro její design a bezpečnost při rychlém nabíjení) a k překvapení všech okolo se mi nikdy nepovedlo žádný kabel ani zlomit, ani roztrhnout, ani jakkoli jinak znehodnotit. Jsem z hloubi duše přesvědčen, že jak se chováte ke kabelu vy, tak se on odvděčí vám. A zde je můj recept.

Ke všem kabelům, které mám ať už doma, nebo u sebe v messengeru, se chovám opatrně. Stejně jako neházím se svým iPhonem a nesnažím se ohýbat iPad, kabely pečlivě smotávám do ruliček, aby nepřekážely a nezamotaly se dohromady s dalšími kabely a věcmi okolo. Kabely doma mi leží volně, kabely v tašce mám vždy zabezpečeny pomocí silikonových organizérů. Ty jsem před lety náhodou pořídil v Tchibo, ale dají se sehnat v mnoha jiných obchodech, třeba Twelve South vyrábí velmi elegantní koženou alternativu. Tímto způsobem, že kabely podle potřeby vyjmu z organizéru, zařízení nabiju a kabely poté zpět v organizéru vrátím na příslušné místo v tašce, se mi daří udržet kabely skutečně jako nové. Nikam je nestrkám volně, nenatahuji je ani nelámu. Myslím, že to je jediný recept, jak se vyhnout nutnému utrácení za náhradní kabely, protože žádný materiál není perfektní ani nerozbitný a třeba mé 11leté sestře se zlomit látkový kabel od Alzy povedlo. Protože jej neopatrně skladovala zapojený do těžké powerbanky ve vaku na zádech…

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.