Kompatibilita iOS 14 bude větší než u iOS 13

Současná situace je taková, že se věk posledních zařízení kompatibilních s nejnovějším iOS pohybuje mezi čtyřmi až pěti lety v závislosti na konkrétním systému. iOS 12 podporoval zařízení až 5 let stará, iOS 13 pak pouze 4 roky. Zpětná kompatibilita 4 či 5 let se již nějakou dobu u Applu střídá co dva roky.

Jeden rok dostane podporu obrovské množství produktových řad a další rok dojde ke škrtům. Speciální případ byl už iOS na iPadu, který díky skvělému výkonu procesorů v iPadech vždy nabízel delší podporu než v případě telefonů. Loni představený iPadOS je na tom možná ještě lépe, již dnes podporuje i iPad Air 2, zařízení staré téměř 6 let, což ve světě IT nemá obdoby.

Jak píše server Applenovinky.cz, na základě jakési uniklé verze iOS 14 se teď zdá, že se Apple s iOS 14 alespoň na další rok vrátí k pětileté podpoře starých strojů. Bude to ovšem již naposledy, kdy si na váš iPhone 6S, 6S Plus nebo SE stáhnete poslední verzi iOS. Na druhou stranu srdcoví uživatelé původních iPhonů SE, které tak milují, si budou ještě rok moci užívat plně funkčního telefonu, dokud je software nezačne tlačit do upgradu na novější kus – třeba na skvělý iPhone SE z letošního roku.

Pokud bude Apple následovat stejnou filozofii i v případě iPadů, dostaneme se hned při veřejném spuštění na podporu 6 let starých strojů, které podle průzkumů hodně lidí stále vlastní. V momentě před nahrazením iPadOS 14 systémem iPadOS 15 na podzim 2021 by tak měl iPad Air 2 věk téměř 7 let a stále by měl aktuální operační systém. Něco neuvěřitelného a dokonce i na standardy Applu velice dlouhá doba a vstřícnost vůči zákazníkovi. Mobilní systémy Applu v každém případě naberou ještě větší náskok před konkurencí s Androidem, kde je pouhá dvouletá kompatibilita už docela diskutabilní.

WWDC 2020 se blíží

Veškeré novinky ohledně operačních systémů pro rok 2020 se dozvíme na konferenci vývojářů WWDC, která proběhne poprvé virtuálně 22. června. Její průběh zde budeme komentovat.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.