Je baterie ve vašem MacBooku v dobré kondici?

Kondice baterie

S drobnou aktualizací macOS Catalina 10.15.5 jsme se dočkali velmi zajímavé funkce. Tu možná znáte ze svých iPhonů – Kondice baterie. Jejím cílem je prodloužit životnost baterie vašeho drahocenného MacBooku.

Přímo na stránkách Applu se můžete dozvědět, jak nová funkce funguje.

Notebooky Mac používají technologii lithium-iontových baterií. Lithium-iontové baterie se nabíjejí rychle, dlouho vydrží a momentálně představují nejlepší technologii na napájení počítače.

Všechny dobíjecí baterie jsou spotřební součástky, které stárnutím ztrácejí na účinnosti. Jejich opotřebení se přitom neodvíjí jenom od stáří. Životnost baterie záleží na jejím „chemickém stáří“, na které má vliv řada faktorů jako historie provozní teploty nebo zvyklosti nabíjení. S postupujícím chemickým stárnutím ztrácí baterie část své kapacity.

Váš macOS systém vám tak v praxi bude říkat, co máte dělat, abyste dosáhli co nejdelší životnosti a zároveň i výkonu. Správa kondice baterie v macOS 10.15.5 zlepšuje životnost baterie tím, že zpomaluje tempo jejího chemického stárnutí. Dosahuje toho tím, že sleduje historii provozní teploty a zvyklosti nabíjení.

Co když ji chci vypnout?

Když si koupíte nový Mac s macOS 10.15.5 nebo aktualizujete na macOS 10.15.5, bude správa kondice baterie ve výchozím nastavení zapnutá.

Pokud ji chcete vypnout, proveďte tento postup:

  1. V nabídce Apple  vyberte Předvolby systému a klikněte na Úspora energie.
  2. Klikněte na Kondice baterie.
  3. Zrušte volbu Správa kondice baterie a klikněte na OK.
  4. Klikněte na Vypnout.

Osobně však doporučuji nechat funkci Kondici baterie zapnutou. Nová baterie není úplně nejlevnější a myslím si, že každý personalizovaný tip se hodí.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.