Apple včera všem certifikovaným Apple trenérům pro školství zaslal email s tím, že na konci roku 2021 ukončí aplikaci iTunes U. Začátkem července také z Mac App Store zmizí aplikace iBooks Author pro psaní a vydávání knížek. Tuto aplikaci již dávno nahradily Pages, kam se tvorba knih přesunula. Naopak iTunes U byla nahrazena novými aplikacemi pro učitele a studenty, mezi něž patří Classroom a Schoolwork.

P odpora pro iTunes U skončí koncem roku 2021, jak se píše i na serveru AppleNovinky.cz. iTunes U umožňoval pedagogům vytvářet a zároveň také spravovat digitální kurzy včetně jejich základních složek jako jsou lekce, úkoly, učebnice, testy, sylaby, videa, audia a další. Jednotlivé kurzy pak učitelé nabízeli nejen svým studentům ve třídách, ale klidně i žákům po celém světě. Přímo v aplikaci je rovněž možné se přihlásit k různým vzdělávacím programům. A výběr rozhodně není vůbec špatný.

Jak již však bylo řečeno. iTunes U nahradily jiné aplikace – Classroom a Schoolwork. Sám jsem si nedávno aplikaci Classroom vyzkoušel a je velmi efektivní a užitečná nejen pro žáky, ale klidně i vedení firemních porad. V rámci aplikace si vytvoříte třídu a ostatní lidé se k ní přihlásí. Vzdáleně pak můžete iPady ovládat, posílat dokumenty nebo sdílet různé materiály. Super nástroj i pro menší týmy. Aplikace je v App Store ke stažení zdarma.

iTunes U nahradily jiné aplikace – Classroom nebo Schoolwork. iBooks Author plně nahradí Pages.

Učitelé také mohou využít aplikaci Apple School Manager, kde snadno můžete všechny iPady spravovat a vzdáleně nastavit. K tomu si přidejte balík iWork (Pages, Numbers, Keynote), GarageBand, iMovie nebo novější Clips. Aplikací pro kreativitu, výuku a tvorbu tak rozhodně není vůbec málo. A opět – nejsou určené jen a pouze pro učitele a žáky.

Konec iBooks Author

Kromě toho Apple také ukončuje iBooks Author, což je macOS aplikace, která slouží k přípravě a tvorbě elektronických knih, zejména pro iBooks. Z naší osobní zkušenosti, kdy jsme v této aplikaci připravovali knihu Jak na Apple Fotky, není iBooks Author tak úžasný. Bohužel obsahuje řadu chyb a nepřesností a mnohem lepší je použít již zmiňovaný Pages. Apple podle všeho připravuje pro Pages řadu vylepšení, aby se publikování a psaní knih stalo mnohem jednodušší.

Aplikace iBooks Author sice zmizí z Mac App Storu a nebude dostávat nové aktualizace, ale lidé co ji budou mít nainstalovanou, ji mohou i nadále používat. Časem však nebude plně funkční, proto vřele doporučujeme vše připravovat v Pages. Již na WWDC nám Apple rozhodně ukáže chystané novinky. Dodejme jen, že iBooks Author byla představena v roce 2012.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.