Italská asociace spotřebitelů žaluje Apple za zpomalování iPhonů

Schylovalo se k tomu pár měsíců. Italové jsou přesvědčení, že Apple se nechová ke svým zákazníkům férově a nutí je kupovat nová zařízení. Hodlají to řešit soudně. V tiskovém prohlášení to oznámila asociace Altroconsumo.

Asociace se opírá o kauzu spojenou s výdrží baterie, respektive celkové životnosti modelů iPhone 6, iPhone 6 Plus, iPhone 6S a iPhone 6S Plus. Altroconsumo žádá od Applu odškodnění ve výši 60 milionů euro za škody, které napáchal italským spotřebitelům, když jim znehodnotil telefony. Italové se cítí obelháni praktikami Applu. Není to ale jediný problém, který Itálie s Applem má.

Před několika měsíci si vyžádali společně s pokutou 10 milionů eur speciální upozornění na webu Applu ohledně okolností testů vodotěsnosti, které se provádějí v laboratořích se speciálně očištěnou vodou, nikoliv v běžných životních podmínkách. Podle Italů se tak může zkušenost uživatelů lišit od “garance”, kterou Apple svou certifikací vodotěsnosti deklaruje, a zákazníci tak mohou být zmateni a nechtěně si poškodit telefon, jehož oprava po poškození vodou není kryta zárukou.

Italská asociace v odůvodnění žaloby férově uvádí, že zákazník od Applu očekává udržitelný produkt, čemuž tak v uvedených případech nebylo. Zákazníci tak byli okradeni, zmateni a ještě museli sami platit nový telefon nebo baterii. Italové také upozorňují na ekologickou stránku věci slovy, že je to zcela nezodpovědné chování vůči životnímu prostředí. Ať už to byl od Applu zájem nebo omyl, Italové mají pravdu a i evropští obyvatelé by měli být odškodnění stejně jako američtí.

Apple je častým terčem italské jurisdikce. Je všeobecně známo, že Apple není svatý, ale spory v Itálii jsou častější než v ostatních zemích.

Podobné soudní spory kvůli údajnému záměrnému zpomalování telefonů (což se mimochodem nikdy neprokázalo a zní to velmi absurdně) vede Apple se státy Španělsko a Belgie. Itálie už kvůli tomuto dokonce Apple žalovala v roce 2018 a vysoudila 10 milionů eur. To se ale jednalo o spor na základě porušení právních předpisů. Dnes se jedná o odškodnění poškozených zákazníků. Sumy 60 milionů eur bylo dosaženo vynásobením průměrné částky 60 eur škody počtem poškozených zákazníků v Itálii v rámci této kauzy. Jak je vidět, ne všechno, o čem se už tolik nemluví, může být považováno za zapomenuto… Že by se Itálie snažila těmito vysouzenými příspěvky od Applu léčit svůj státní dluh?

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.