Krize na trhu s čipy možná ovlivní i dodávky OLED displejů pro iPhone

Někteří analytici tvrdí, že vlivem zvýšené poptávky na továrny Samsungu jakožto jednoho z největších dodavatelů elektronických součástek na světě může dojít kromě nedostatku procesorů navíc ke globálnímu nedostatku OLED displejů, které pro svoje ovládání rovněž potřebují čip. Apple patří k odběratelům OLED displejů korejské firmy, proto by mohly být i některé iPhony dočasně nedostupné.

Aby toho nebylo málo, musel Samsung v únoru kvůli sněhovým vánicím zavřít svoji texaskou továrnu na procesory, která je zodpovědná za 5 % světové produkce čipů. Tyto čipy pak končí ve všemožných telefonech a osobních počítačích různých značek a mimo jiné slouží i jako řídící jednotky OLED displejů od Samsungu, které Apple kupuje pro svá zařízení (iPhone a Apple Watch). Tato uzávěrka tak ještě zhoršila celosvětový nedostatek na trhu s mikročipy.

Katastrofa, kterou uzávěrka továrny způsobila, se týká také výrobců jako Qualcomm, který produkuje třeba čipy Snapdragon pro mobilní telefony s Androidem nebo modemy pro připojení k síti. iPhonů je na trhu zatím dost, ale vyhlídky do budoucna nejsou v tuto chvíli nijak růžové, protože hrozí, že odběratelům začnou chybět klíčové komponenty pro výrobu elektroniky (jako třeba OLED panely).

Otázkou také zůstává, jestli se zpoždění dodávek komponentů projeví pouze u současných modelů iPhonu 12, nebo dokonce i u iPhonu 13. Uzávěrka továren v Číně a v jiných klíčových zemích v roce 2020 způsobená nečekaným příchodem koronavirové pandemie způsobila zpoždění uvedení iPhonu 12 ze září na říjen. I tak se ale Applu povedlo vyváznout dopadům koronaviru a jiných faktorů dost dobře, jelikož jako jeden z hlavních investorů do TSMC má přístup k dostatku 5nm čipů A a M do svých mobilů, iPadů a Maců. Pokud se ale přestanou vyrábět displeje, které si Apple sám bohužel nevyrobí, zbude málo možností, jak se zdržením výroby vyhnout. Podle reportů z minulého roku začal Apple s výrobou nových iPhonů 12 až v září, což je extrémně pozdě. Pro tento rok se zatím opět plánuje tradiční zahájení výroby nové řady telefonů na léto, tedy srpen.

Apple kvůli uzávěrce klíčových továren Samsungu čelí zdržením výroby iPhonů. Snad to nezpůsobí další zpoždění uvedení iPhonů v druhé polovině tohoto roku.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.