Nahradí iPhone profesionální fotografy v žurnalistice?

Uplynulo sedm let, co sedmé největší noviny v Americe Chicago Sun-Times propustili všech 28 profesionálních fotografů. Všechny reportéry místo toho vybavili tehdy novými iPhony 5. Kolegové ze Smartmanie napsali velmi hezký článek o tom, že rok 2013 až 2014 byl pro žurnalistiku a fotografy zlomový. Osobně si myslím, že tyto a poslední roky nejsou zlomové jen pro novináře, ale i pro širokou populaci, která chce zaznamenávat fotky a videa.

Zlom přišel dle mého již v roce 2012 během Letních olympijských her v Londýně. Tehdy redaktor a profesionální fotograf prestižního The Guardian Dan Chung, celou olympiádu fotil jen a pouze pomocí dvou iPhonů – tehdy iPhone 4 a 4S. Jeho snímky doslova obletěly celý svět a web The Guardian každý den trhal rekordy v návštěvnosti. Na snímky se ostatně stále můžete na jejich webu podívat.

V čem tkvělo kouzlo úspěchu je více než zřejmé – rychlost. Než všichni profesionální fotografové s velkými zrcadlovkami stáhli a upravili své snímky, Chung měl již vše dávno publikované a upravené na webu. Je to podobné jako když dáváte své fotky na Instagram. Výsledné snímky přitom nevypadají vůbec zle, naopak. Dodnes si pamatuji na fotku s Boltem a ohnivými kruhy.

Než všichni profesionální fotografové s velkými zrcadlovkami stáhli a upravili své snímky, Chung měl již vše dávno publikované a upravené na webu.

Sám jsem tři roky pracoval v novinách. Každý den jsem jezdil na různé reportáže a akce. Ač mám doma profesionální zrcadlovky a výbavu, nejčastěji jsem stejně fotil na svůj iPhone. Z mnoha akcí jsem také pořídil video a některé záběry jsem rovnou streamoval na sociální sítě. Opět jde jen a pouze o rychlost.

iPhone stále není dokonalý

Na obranu DSLR musím uznat, že jsou žánry, kde stále iPhone pokulhává. Když chci vyfotit objekt na dlouhou vzdálenost, iPhone si s tím neporadí. Podle mě je vše jen otázkou času, kdy se Applu či jinému výrobci podaří softwarově nahradit dlouhé objektivy. Umělá inteligence si pak zkrátka vše dopočítá a výsledek by mohl být podobný tomu, jako když máte nasazený teleobjektiv.

Trend je však zřejmý. Čím dál více lidí fotí primárně na svůj mobilní telefon. Neznám mnoho lidí, kteří by si v dnešní době kupovali tradiční zrcadlovku. Když už někdo kupuje zrcadlovku, sáhne spíše po bezrcadlovkách, které jsou oproti DSLR lehčí a nabízí mnohdy lepší parametry. iPhone máme neustále v kapse. Při okamžité akci vždy rychleji vytáhnete telefon, než stihnete sáhnout po zrcadlovce. V iPhonu vše následně upravíte a rovnou posíláte do světa.

A jak to máte vy? Čemu dáváte přednost?

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.