iPhone 13 by mohl být vybaven optickým snímačem otisků prstů v displeji

Podle The Wall Street Journal Apple pracuje na implementaci snímače otisků prstů jako dalšího biometrického ověření vedle Face ID. Mnoho lidí po odchodu od Touch ID volá po jeho návratu a je dost možné, že Apple přišel na vhodný způsob, jak vestavět Touch ID i pod displej iPhonu. Senzor v tlačítku, jako ho má iPad Air, zřejmě nepřipadá v úvahu.

Výhodou Touch ID je dnes především jeho funkčnost i v době, kdy máme nasazenou roušku. Osobně mi však Face ID přijde jako mnohem praktičtější funkce než Touch ID, které mi nijak zvlášť nechybí. Ověření analytici jako Ming-Chi Kuo nebo Mark Gurman z Bloombergu už v minulosti podotkli, že Apple pracuje na řešení senzoru v displeji jako ekvivalentu k Face ID. Od bývalých zaměstnanců Applu pak údajně přišly informace, že technici testuje optické senzory pro Touch ID v displeji, jež mohou být spolehlivější než tradiční ultrasonické čtečky v telefonech s Androidem.

Optické senzory jsou nicméně méně bezpečné, protože vytváření pouze dvojrozměrný snímek našeho otisku, zatímco ultrasonické snímače využívají zvukových vln k vytvoření trojrozměrného obrazu otisku. V podstatě se tedy nedají ošálit. Čím sofistikovanější řešení, tím ale stoupá jeho cena. Touch ID v tlačítku některých iPhonů potom používá úplně odlišnou technologii. Tlačítka jsou kapacitní, což znamená, že jsou pod sklem umístěny kondenzátory (ang. capacitor), které umožní vytvořit datovou mapu vašeho otisku. Je to velmi těžké oklamat, protože nevzniká celistvý obraz otisku.

Apple podle všeho zvolí hybridní řešení opticko-kapacitního senzoru, který je dostatečně rychlý a zároveň mnohem bezpečnější než pouze optický snímač. Takové senzory už existují, ale nejsou ve velkém používány. Je jasné, že kdyby Apple implementoval optický senzor, dost byl podkopal dosavadní bezpečnost svých produktů. To potvrzuje i bývalý zaměstnanec Applu. Ať už bude zvoleno jakékoli řešení, prioritou Applu je zachovat současnou úroveň zabezpečení stanovenou Touch ID a Face ID. Nečeká se jakýkoli downgrade.

V současnosti máme v iPhonu na výběr buď pouze Touch ID, nebo Face ID. Podle všeho se to zřejmě změní, nic ale doposud nebylo potvrzeno.

Kuo nicméně předpovídá ultrasonické řešení na rozdíl od optického. Společnost GIS mý prý Applu dodávat technologii velkoplošného ultrasonického snímání, zatímco Qualcomm by dodával samotný modul a laminaci pod displej. Pak tady je ještě fakt, že Apple zapatentoval “akustické Touch ID”, které by fungovalo i pod displejem. Ať už to bude jakkoli, přidání Touch ID do těla iPhonu by znamenalo více možností pro uživatele a větší bezpečnost ve více situacích. Doposud ale nemáme nic potvrzeno a nevíme, jestli se Touch ID dočkáme v roce 2021 a jestli bude dostupné ve všech iPhonech (i když by to bylo vhodné). Pak je tady ještě jeden faktor ceny, a sice že výrobní cena iPhonu v tomto roce stoupla, ale Apple nezdražil. Podle informací se Apple snaží tlačit na dodavatele, ale nezdražovali, ale pokud by Apple měl kromě 5G či OLED displeje v celém portfoliu všude implementovat ještě drahé Touch ID, hrozí, že další iPhony budou zdraženy.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.