Apple neuvolnil jen iOS 14, ale také nový operační systém pro iPady – iPadOS 14. Ten je dostupný dokonce i již na stařičký iPad Air 2. Důležité je zmínit, že některé novinky z iOS 14 jsou stejné i na iPadOS. Stejné Zprávy, nové funkce ve Fotkách či widgety. Na iPadu akorát vše vypadá lehce jinak a funguje s drobnými rozdíly. Celkově však v iPadOS 14 není tolik změn, jako například v loňském roce. Pojďme se na to podívat.

Widgety. I ty v nové podobě naleznete na svém iPadu. Oproti iPhonu si je však nemůžete dát na plochu mezi ikony. Musíte se spokojit s bočním panelem na první stránce. Stále však platí, že je můžete různě měnit, ať už jen dle velikosti či rozložení. Také můžete využít widgety aplikací třetích stran. Stačí jen počkat až budou dostupné po aktualizaci aplikací.

Na iPadu bohužel chybí Knihovna aplikací. Osobě by se mi tu moc líbila, jako na iPhonu. Nová je také ikona pro chytrou asistentku Siri, a to nejen na iPadu, ale i iPhonu. Vše však stále funguje jen v anglickém jazyce. V angličtině také funguje patrně největší novinka na jablečném tabletu – Scribble (rukopis). Tahle funkce mi udělala obrovskou radost, protože iPad se stal mnohem více papírem v kombinaci s Apple Pencil. Nově můžete jablečnou tužku využít napříč celým systémem. Jak jsem avizoval, vše zatím funguje jen v angličtině, ale je velmi možné, že se dočkáme podpory českého jazyka. Neměl by to být takový problém. Na druhou stranu i s angličtinou je Scribble zábava.

Pokud funkci Scribble (Rukopis) nevidíte ve svém Nastavení iPadu, zkuste iPad přepnout do anglického jazyka a zpět do češtiny. Případně pomůže i restart.

Psát můžete nejen v aplikacích, především v Apple Poznámkách, ale i zmíněném hledání. Vyvoláte swipnutím hledání a Pencilem napíšete nějaké slovo či název aplikace a ihned ho můžete otevřít. Psát můžete i do hledání v Safari, a to včetně jednotlivých webů.

Nejvíce si novou funkci můžete vyzkoušet v Poznámkách od Applu. Scribble podporuje i pár šikovných funkcí, které možná znáte z aplikace Nebo a dalších. Když zaškrtáte písmeno či slovo, tak zmizí. Když udělám čáru ze shora dolů nebo opačně tak se slovo rozpojí nebo naopak spojí. V Poznámkách také můžete různě převádět text na psanou či tiskací formu. V praxi jistě oceníte i rozpoznávání tvarů. Uděláte šipku od ruky a když chvíli podržíte prst, máte z toho grafickou šipku jak dělanou. To samé platí o dalších tvarech.

Lepší aplikace

Některé nativní aplikace byly v iPadOS 14 vylepšené. V rámci iPadu a aplikací naleznete někde nové boční panely, trochu po vzoru macOS, například ve Fotkách či Hudbě. Právě ve zmíněných Fotkách konečně můžete více zoomovat. V Apple Hudbě naleznete nové sekce, grafiku či přehrávač. Boční panel můžete kdykoliv schovat pouhým swipnutím.

Apple také vylepšil svého emailového klienta, Poznámky, Připomínky nebo Diktafon. Na iPhonu si můžete své zvukové stopy automaticky vylepšit a musím uznat, že výsledek je velmi překvapující. Ideální pro podcasty a další mluvené slovo. Z pohledu redesignu také lehce jinak vypadá aplikace Kalendář. Všude naleznete nějaká drobná vylepšení a změny. Velmi se mi líbí například to, že když podržím prst na nějakém telefonním čísle, ihned z něho mohu udělat nový kontakt.

iPadOS 14 také podporuje režim obraz v obraze. Stačí jen spustit například aplikaci Netflix, HBO GO nebo TV+ a swipnout směrem dolů. Video se okamžitě objeví v malé rámečku na hlavním displeji. Pomocí prstů ho můžete libovolně přesouvat či zvětšit/zmenšit. Video se bude přehrávat i když spustíte nějakou další aplikaci.

Není žádné tajemství, že Apple dbá na naše soukromí. Proto ve čtrnáctých operačních systémech naleznete novinky v Safari a soukromí. U všech aplikací nově můžete udělit souhlas s přístupem k vašim Fotkách či dalším aplikacím. Můžete tak aplikaci povolit přístup jen jednou. Jakmile začne nějaká aplikace využívat váš mikrofon či kameru, uvidíte v horním stavovém řádku oranžovou diodu.

Soukromí a bezpečnost

V rámci Apple prohlížeče Safari, který je opět o něco rychlejší, si můžete nechat vyjet report se stránkami, které vás sledují a případně zasahují do vašich osobních dat. Stále platí blokování cookies a dalších trackerů.

Na vašem iPadu si také konečně lze zvolit hlavní prohlížeč. Již to nemusí být Safari, ale klidně Chrome či nějaký alternativní. Celkově je iPadOS 14 povedený upgrade. Z hlediska designu se toho moc nezměnilo, snad jen podoba Spotlight. Největší novinkou je pak zmíněný Scribble, boční panely v aplikacích a režimy obraz v obraze.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.