iPad Pro 2021: A14X, 5G a Mini-LED

Brzy poté, co v březnu vyšel jemně aktualizovaný iPad Pro 2020 s novou soustavou objektivů a senzorem LiDAR pro skvělou odezvu při používání rozšířené reality, začalo prosakovat, že se v Cupertinu připravuje pořádný upgrade. Původně měl podle spekulantů přijít další iPad Pro už letos, což by ale tedy bylo od Applu pěkně nefér vůči zákazníkům, kteří si letos pořídí tento staronový iPad Pro 2020. Ne že by se ho nehodilo doporučit, on i iPad Pro 2018 je po dvou letech stále famózní stroj, ale pustit na trh pár měsíců po nahrazení starého modelu novým jeden o tolik lepší stroj by akorát vedlo k tomu, že by si Apple své věrné zákazníky jedině naštval.

Jak jsme získávali další a další data o tom, co Apple vlastně chystá, začalo vycházet najevo, že reálné datum představení dalšího iPadu Pro je někde v první polovině roku 2021. Proč? Má na to vliv několik faktorů. Zaprvé Apple domluvil s Qualcommem spolupráci na implementaci modemů 5G do svých zařízení, jež je potřeba je vyvinout a otestovat, aby vše fungovalo správně. Už 5G od Qualcommu v letošních iPhonech se pravděpodobně stihne tak tak, takže vyladit funkčnost ve zbrusu nových iPadech chce extra čas.

Nové iPady i iPhony budou schopny přijímat 5G milimetrových vln i tzv. sub-6GHz 5G, jehož spuštění v Čechách bylo loni umožněno uvolněním vlnové délky přechodem na vysílání DVB-T2. Mezi dvěma technologickými giganty došlo totiž ke klidu zbraní a mohou se opět věnovat byznysu.

Dále chce Apple v iPadech Pro nahradit současné “staré LCD” displeji s podsvícením z Mini-LED. Jejich vlastnosti se blíží OLED panelům, které Apple využívá v iPhonech Pro, ovšem za drasticky nižší cenu a bez rizik, jež hrozí při používání velikých OLED panelů v přenosných zařízeních. Ono samotné Mini-LED je stále v plenkách a Apple je podle zpráv jeden z předních aktérů ve vývoji této nové technologie. Potřebuje to svůj čas, proto zní konec tohoto roku pro nový profesionální tablet velmi nereálně, ačkoli jsou tu analytici, kteří se k tomu přikláněli…

Není důvod panikařit

My se, stejně jako Macrumors.com, přikláníme k představení až za rok hlavně proto, že to tvrdí twitterové účty, které zcela přesně oznámily konkrétní konfigurace a datum prodeje nových iPhonů SE i březnového iPadu Pro 2020. Kdo tedy letos nakoupil, může spát klidně. Navíc se v posledních týdnech dočkaly updatu i všechna ostatní “zastaralá” zařízení v portfoliu Applu, takže se další hardwarové novinky dají očekávat skutečně nejdřív na podzim tohoto roku.

2 thoughts on “iPad Pro 2021: A14X, 5G a Mini-LED

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.