Apple zveřejnil čísla, kolik uživatelů používá poslední operační systémy iOS a iPadOS 14. Nová generace operačních systémů byla letos vypuštěna do světa až v říjnu, protože byla zpožděná i prezentace iPhonů řady 12. Přesto si za dva měsíce nový systém nainstalovalo přes 80 % uživatelů iPhonu. Je to vynikající skóre.

Operační systémy Applu vedou nad Androidem od Googlu hned v několika ohledech. Jedním z nich je rozsáhlá kompatibilita se starším hardwarem, který Apple udržuje aktuální i 5 let zpět. To platí pro iPhone, v případě iPadu se vracíme v čase i 7 let, podobně jako s počítači. Apple je jedinou značkou na světě, která má reálnou kontrolu nad zařízeními, která posílá do světa, a taky je několik let spravuje. Vyplývá to i z posledních statistik.

V případě 4 roky starých iPhonů máme adopci 81 %, v případě všech iPhonů v oběhu se bavíme o 72 % uživatelů s iOS 14 a 18 % uživatelů s iOS 13. Pouze 10 % ze všech uživatelů funguje na starším systému, než jsou ty z posledních dvou let. To je přece neuvěřitelné. Na jedné z nedávných WWDC Apple ukázal statistiku porovnání iOS a tehdy poslední verze Androidu. Zatímco se Apple pohyboval nad 80 % adopce, poslední Android byl tehdy představený déle a nepřesahoval ani 10 %. Problém spočívá v tom, že zařízení Androidu málokdy dostanou poslední aktualizace poté, co jednou opustí výrobní linku.

iOS má tradičně mnohem lepší adopci než poslední verze Androidu. Telefony s Androidem totiž většinou už nikdy nedostanou update na nový systém.

iPadOS 14 je nainstalován na 75 % zařízeních mladších 4 let, ze všech iPadů v oběhu je to pak krásných 61 %. Obecně okolo 21 % uživatelů používá systém iPadOS 13 a necelých 20 % ze všech uživatelů iPadu jede na systému starším než iPadOS 13. Zde bude důvod velmi jednoduchý – iPad je zařízení, které lidé používají mnohem déle než iPhone a mění ho po delších časových intervalech. Z toho důvodu to skončí tak, že Apple odřízne podporu, ale iPad stále dobře funguje a lidé si ho tak nechají. To není nic proti ničemu, akorát to odpovídá kvalitě jablečných tabletů a tomu, jak dobře Apple podporu jednou prodaných zařízení zvládá.

Do budoucna se dá čekat, že si z nějakého důvodu i velká část zbytku uživatelů poslední operační systém doinstaluje. Určitě se ale nedá počítat se 100% adopcí iOS 14, to není reálná představa. Pokud se ale přehoupneme přes 90 % a budeme se stovce blížit, bude to jen a jen dobře. Kolegové z z Googlu se mají čemu učit.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.