Nikdy není pozdě naučit se programovat hry a aplikace pro iOS zařízení. Sám Apple tvrdí, že programovat může každý, a to bez jakýchkoliv předchozích znalostí. Důležitá je motivace a výdrž – všechno nejde hned. Tvůrci serveru raywenderlich.com přišli před pár lety s ideální knihou pro absolutní začátečníky. A nyní na pár dní nabízejí tuto knihu zcela zdarma.

Pomocí ní zvládnete vytvořit hned čtyři aplikace od úplných základů. Stačí vám k tomu jen jakýkoliv Mac, kde rozběhnete aplikaci Xcode, který je v Mac App Storu ke stažení zcela zdarma. Vhodné je také mít nějaký iPhone, kde si své naprogramované hry a aplikace můžete rovnou vyzkoušet, nejlépe s iOS 13.

K tomu všemu také potřebujete ovládat alespoň základní úroveň anglického jazyka, případně si připravit slovník. Celá kniha je velmi interaktivní a povede vás krůček po krůčku. Ve výsledku získáte základní znalosti k programování vašich vlastních aplikací či her.

Celá kniha je velmi interaktivní a povede vás krůček po krůčku. Ve výsledku získáte základní znalosti k programování vašich vlastních aplikací či her.

Pomocí knihy si vyzkoušíte naprogramovat jednoduchou hru, aplikaci pro zaznamenávání lokace, klasický todo list a jednoduchý iTunes Stores. V případě, že hledáte ještě něco více interaktivnějšího, doporučujeme na macOS či na iPadu vyzkoušet aplikaci Swift Playgrounds. Apple aplikaci Swift Playgrounds prezentuje tak, že je určena především pro děti, které učí programovací logiku a jednoduché příkazy. Velmi dobře však může posloužit i dospělým, kteří si zde mohou osvojit základní programovací návyky. 

Interaktivní úlohy

Při prvním spuštění vás přivítá hlavní menu, kde máte na výběr tři základní kurzy – Learn to Code 1, 2 a 3. Dole se pak nacházejí doplňková cvičení a výzvy, kde snadno můžete naprogramovat jednoduché hry či hudební aplikaci. Mezi výčtem kurzů nechybí ani rozšířená realita. Playgrounds jsou v anglickém jazyce, takže se hodí umět alespoň nějaké základy. Bez nich se ostatně v programování stejně neobejdete.

Jakmile si stáhnete první díl, čekají na vás instrukce a vysvětlení, jak co funguje. V každém programu se pak setkáte s desítkami interaktivních cvičení a úloh. V pravé části obrazovky se vždy nachází živý náhled. Naopak na straně druhé píšete samotný kód. V každé úloze máte nějaké konkrétní zadání, co máte udělat. Výukou vás provází postavička Byte, kterého musíte naprogramovat k určitým činnostem.

1 thought on “Naučte se programovat pro iOS

  1. Chtěl bych upozornit čtenáře na pár detailů. Nejedná se o eBook zdarma v ePub nebo v PDF verzi (za tu je nutné zaplatit). Jedná se o webovou verzi knihy (velmi povedenou), která vás vede krok za krokem. V žádném případě vám nestačí základní znalost angličtiny. Ani náhodou!!! Je nutné ovládat technickou angličtinu na minimálně střední úrovni (ideálně velmi dobré úrovni).
    Celý projekt je vhodný pro začátečníky v “jazyce swift”, kteří už někdy s nějakým programovacím jazykem přišli do styku. Pro absolutní začátečníky, kteří nikdy nenapsali ani řádek kódu (alespoň dle mého názoru) tento projekt vhodný není.
    !!!Pokud kliknete na “download materials”, pošle vás to na stránku github. Pokud neumíte používat příkazy Git a nevíte co to je Git a jak používat web Github – budete ztraceni (doporučuji kurz – který je momentálně zdarma https://www.learn2code.sk/kurzy/git-a-github ).
    Pokud jde o samotné programování pro iOS v jazyce SWIFT pro úplné začátečníky – doporučuji velmi povedenou knihu – v češtině – s názvem Vývoj aplikací pro iOS od Ľuboslava Lacka. Koupit lze zde: https://knihy.heureka.cz/vyvoj-aplikaci-pro-ios-luboslav-lacko/

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.