iOS 14: Jaké novinky jsou již jisté?

Vývojářská Apple konference WWDC 2020 se nezadržitelně blíží. Letos vůbec poprvé bude přenášena jen v online podobě. Každoročně se snaží zahraniční servery s předstihem zjistit, co nás čeká nového, především pak v systému iOS. Magazín 9to5Mac letos vyhrál doslova v loterii. S předstihem obdrželi první beta verzi iOS 14 a dostali povolení pár novinek vypustit. Mezi nimi nechybí například nová Domovská obrazovka, tapety nebo CarKey.

WWDC 2020 startuje 22. června, a to tradiční Keynote, tedy prezentací, kde Apple představí zásadní novinky pro všechny své operační systémy. Nejvíce exponovaný je každoročně iOS a nově i iPadOS. WWDC není však jen o prezentaci. Celý týden budou probíhat tematické workshopy pro vývojáře právě kvůli tomu, aby dobře pochopili a ovládali všechny chystané novinky. Hned v prvním týdnu budou k dispozici vývojářům a později i veřejnosti první beta verze všech systémů. Ostrý start je pak každoročně na podzim.

Nestává se často, že by novináři získali první beta verze iOS ještě před úvodní Keynote a zahájení WWDC. Letos je to zřejmě jinak, možná i v souvislosti s pandemií koronaviru. 9to5Mac již směle testuje a nechal i nahlédnout pod pokličku nového iOS 14.

Nestává se často, že by novináři získali první beta verze iOS ještě před úvodní Keynote a zahájení WWDC.

iOS 14 nebude celkově obsahovat nějaký velký redesign, půjde o drobná vylepšení. Mezi ně se řadí i nová domovská obrazovka. Podle zdroje bude možné jiné řazení ikon aplikací, například ve formě seznamu či listu, jako to funguje u Apple Watch hodinek. Seznam bude možné třídit, například podle nových notifikací, poslední spuštěné aplikace či dle návrhů Siri.

Tapety na iPhonu a v CarPlay

Přepracované by měly být i Widgety. Ty se loni dočkaly velkých změn na iPadu a velmi podobné by to mělo být i na iPhonu. Redaktoři však uvádějí, že je možné, že Apple Widgety nakonec vynechá, ale náznaky tam rozhodně jsou. Novinky nás čekají i v oblasti samotných tapet a wallpaperů. Ty budou mít nové řazení, nebude chybět dynamická tapeta jako na macOS či větší integrace tapet do aplikací třetích stran. V praxi by to mohlo znamenat, že vývojáři by mohli vytvářet speciální tematické tapety pro své aplikace. Tapetu si také konečně změníte v autě, když budete mít iPhone připojený ke CarPlay. Osobně to velmi vítám, protože CarPlay používám na denní bázi. Nedokážu si bez něho svoji jízdu již představit.

Vývojáři v Applu také mysleli na lidi s nějakým handicapem. Můžeme tak očekávat novinky ve Zpřístupnění, především v oblasti se zrakovým či sluchovým postižením. Kalifornský gigant také zapracoval na nových funkcí v oblasti rozšířené reality. Mluví se o nové aplikaci s pracovním názvem „Gobi“. Nový AR systém bude lépe detekovat věci okolo vás. Apple tyto funkce již testuje v Apple Storech či v kavárnách Starbucks. Vše by mělo být součástí ARKitu pro vývojáře, takže nebude asi problém to implementovat do vlastních aplikací.

HomeKit a CarKey

Mnoho změn nás také konečně čeká v HomeKitu, tedy chytré domácnosti. Novinkou bude „Night Shift to Light“, tedy možnost upravit kompatibilní HomeKit světla na požadovanou teplejší teplotu, podobně jako tomu je u Night Shift funkce v iOS či macOS. Novinkou také bude HomeKit Security Video, které detekuje členy vaší domácnosti a pošle zbytku rodiny notifikace.

V iOS 13.4 se také vůbec poprvé objevila zmínka o CarKey API, tedy možnosti otevírat auta pomocí iPhonu či Apple Watch. Apple v iOS 14 tuto funkci uvede do provozu a první automobilka, která to bude podporovat je údajně BMW. Samozřejmě to bude příplatková funkce u nejvyšších modelů.

Další novinky

V iOS 14 budou také vylepšeny Apple Mapy, které budou například zobrazovat více informací o jednotlivých Apple Storech po celém světě. Píše se také o nové Klíčence a dvoufaktorovém ověření. Osobně doufám, že Apple si vezme příklad z 1Password aplikace a dodá Klíčence pár užitečných změn. Novinky také budou v oblasti aplikace Clips pro tvorbu videa. Potvrzené jsou také změny v Safari, Apple Pencil a klávesnici Magic Keyboard pro iPad, o kterých jsme již psali.