Nastává přesně to, čeho jsme se všichni obávali. Tedy především Intel, ještě stále největší výrobce polovodičových součástek na světě. Bylo jasné, že přechod Applu k vlastním procesorům je výsledkem dlouhodobé nespokojenosti s výsledky vývoje Intelu, který dlouhá léta není schopen nabídnout konkurenceschopné čipy, a událostmi na trhu v druhé polovině roku 2020 se Intel dostal do nejhorší pozice za několik posledních let.

Je zde hodně faktorů, které především akcionářům Intelu nedělají lehké spaní. Vedení Intelu totiž zřejmě usnulo na vavřínech s přesvědčením, že jsou neporazitelnou vedoucí společností v oblasti vývoje a prodeje vlastních procesorů na celém trhu. A ten skutečně ovládali, de facto odjakživa. Podle statistik Steamu, největší herní platformy, hrají s procesorem od Intelu zhruba 2/3 hráčů. Problém ale je, že pár let zpět jich byly 3/4 a ještě více. AMD pomalu a jistě přebírá vedení a vzhledem ke kvalitě čipů od AMD asi není nic, co by tento trend zvrátilo. AMD nabírá neuvěřitelným tempem na popularitě a Intel není dost duchapřítomný na to, aby se konečně odpoutal od 14nm architektury, která z pohledu Applu (který se letos přesunul na 5 nm) vypadá jako z poslední doby ledové. Pokud jste neviděli žádnou recenzi nejnovějších čipů od AMD, doporučuji především tuto.

Situace je taková, že konkurenční výrobci jsou schopní vyrobit a uvést do prodeje mnohem šetrnější a zároveň výkonnější křemík, než Intel. Společnosti jako Samsung, AMD, NVIDIA a třeba i Apple jsou v tomto ohledu o několik řádů progresivnější. Ono je fakt, že pro NVIDII vyrábí čipy Samsung a pro Apple TSMC, ale to nic nemění na tom, že společnost, která čip objedná, do svého smluvního výrobce investuje a trvá na inovaci. Intel v tuto chvíli pro nikoho čipy nevyrábí, pouze dodává vlastní čipy do sestav ostatních společností. To je právě kamenem úrazu, protože ty čipy už dávno nejsou tak konkurenceschopné a nejen Apple, ale i Microsoft nebo Amazon, kteří doposud patřili mezi největší odběratele Intelu, v dohledné době přejdou na vlastní křemík, který pro ně bude zřejmě vyrábět některá z východoasijských společností.

Je až neuvěřitelné, že vládce trhu, firma, která doposud neměla na světě konkurenci, je dnes ve stavu, kdy do pár let úplně ztratí svoji vůdčí pozici, pokud rapidně nezmění strategii a svůj přístup, který byl doposud velice pasivní a vykazoval nulovou snahu jasné vedení firmy zachovat. Osobně ve svém počítači mám procesor Intel Core i7-9700F sladěný s herní grafickou kartou od NVIDIE a musím přiznat, že pokud se Intel nevzpamatuje, ve volbě svého dalšího počítače se přidám k ostatním hráčům a opustím Intel ve prospěch AMD, jejichž nové čipy jsou jednoduše excelentní a hlavně běží na mnohem modernější 7nm architektuře. Jsem velice zvědavý, jaké eso (jestli vůbec) Intel chystá pro rok 2021, kdy mají vyjít nové desktopové čipy 11. generace. I když jsou tyto čipy pro notebooky docela dobré, nemyslím si, že to bude v případě desktopu kdovíjaké terno.

Přechod k Apple Silicon byl pouze startem nepříjemných událostí, kterým v tuto chvíli Intel čelí. Je to odrazem neschopnosti firmy se přizpůsobit rychlému vývoji trhu s procesory.

Investiční poradenská společnost Third point LLC je jedním z předních investorů Intelu a nedávno napsali vedení firmy dopis, v němž celkem ostře kritizovali dosavadní jednání Intelu. Third Point se dokonce vyjádřil, že Intel přehlíží rady a žádosti investorů o změnu strategie a vůbec nereflektuje jejich připomínky. Po výčtu všech hrozeb, které momentálně Intelu hrozí (shrnutí dopisu si můžete přečíst pod přiloženým odkazem), že mu jednoduše v mnoha ohledech ujede vlak, který bude mít pro jeho postavení katastrofické důsledky, Third Point varuje, že pokud vycítí neochotu ze strany vedení Intelu spolupracovat na řešení současné velice vážné situace, na každoročním setkání s investory navrhnou nové kandidáty do předních postů Intelu. Third Point totiž vlastní akcie v hodnotě 1 miliarda dolarů, což mu umožňuje vyvinout na Intel patřičné tlaky.

Intel na tento dopis reagoval prohlášením, že vítá jakékoli inciativy investorů, které povedou k růstu firmy. V tomto duchu se údajně těší na spolupráci s Third Point LLC s cílem věnovat se jejich připomínkám. Bylo by také zvláštní, kdyby tak ostrou korespondenci jen skartovali a nechali to bez povšimnutí. Intel je ve skutečně vážné situaci. Zřejmě to nejsou existenční potíže, především po roce, kdy se počítače prodávaly víc než kdykoli předtím. Jedná se hlavně o hrozbu, že dojde k dramatické restrukturalizaci trhu s polovodiči a propad Intelu by znamenal hodně i pro USA a jejich vedení v oblasti IT. Silicon Valley pro ně totiž není jen nafouklý pojem…

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.